atopický ekzém

Atopický ekzém: Ako spoznať atopický ekzém a ako ho liečiť?

Ako spoznať, že máte atopický ekzém? Pozreli ste sa jedného dňa do zrkadla a zistili, že máte na pokožke zvláštne svrbiace fliačky? Týmto to väčšinou všetko začína. Či už túto chorobu zistíte u vás alebo u vašich detí, nikdy to nie je radostné. Kolobeh starostí a pokusov začína. My vám však skúsime pomôcť boj s ekzémom vyhrať alebo minimálne prejavy ekzému upokojiť. V tomto článku sa dozviete odpovede na otázky ako rozpoznať atopický ekzém, čo pomáha na atopický ekzém a ako vyliečiť ekzém.

Čo je atopický ekzém?

Najbežnejším zápalovým kožným ochorením je práve atopický ekzém. Výskyt tejto choroby začal celosvetovo veľmi stúpať. Možno to je rôznymi novými alergénmi, ale aj narastajúcim stresom. Dôležité je toto ochorenie správne rozpoznať a začať liečiť. V miernejšej forme ekzému je dôležité zabrániť jeho rozširovaniu.

Znepríjemňuje nám život ako nepríjemným svrbením, tak po estetickej stránke. Masti a krémy sú dôležitou súčasťou liečby. Avšak keď pominiete riešení vnútorných príčin, nebudú mať ošetrujúce prípravky dlhodobý charakter.

Kedy sa môže objaviť atopický ekzém?

V dojčenskom veku sa často prejaví až u 20 % detí. Občas v tomto veku príznaky môžu úplne vymiznúť. Niekedy sa stane, že sa vráti späť po niekoľkých rokoch či v dospelosti.

Riziko rozvoja prvých príznakov choroby je do 26 rokov veku ešte stále celkom veľké (5–15 %). Ekzém sa však neobjavuje iba u ľudí mladého veku. Postihnuté môžu byť všetky vekové kategórie.

Príznaky atopického ekzému

  • Svrbenie
  • Vysušená koža
  • Hnedošedé až červené škvrnky
  • Mokvanie
  • Malé vystúpené hrbolčeky (možno rozpoznať hmatom)
  • Popraskaná a šupinkatá koža
  • Oprchnutá a citlivá koža vzniknutá škrabaním

Prejavuje v dvoch fázach a tými sú remisie a relaps. Niektoré dni je vám lepšie a vyzeráte ako by ste ekzém nikdy nemali. Potom bohužiaľ prichádzajú dni, kedy by ste najradšej nevystrčili päty z domu a najradšej sa uškriabali na smrť.

Atopický ekzém

Čo môže spôsobovať ekzém?

  • zmena stravy
  • emocionálny stres
  • kontakt s domácimi miláčikmi
  • zmeny chladu a tepla
  • kontakt s dráždivými látkami – horúca voda, zmena mydla, nové pracie prostriedky, cigaretový dym, šťava z čerstvých plodov, oblečenie z umelých vlákien, vlna a kožušina
  • hormonálne zmeny u žien
  • alergény
  • vírusy, baktérie, kvasinky, plesne

Kde sa môže ochorenie vyskytnúť?

Ako spoznať atopický ekzém? Existuje viac druhov ekzému a podľa toho aj rôzny výskyt. Rozoznanie druhu Vám môže pomôcť pri jeho liečbe.

Kontaktný ekzém – Suchosť, začervenanie, pľuzgieriky a popraskanie sa objaví do 48 hodín. Spôsobené určitou látkou, ktorá dráždi pokožku.

Diskoidný ekzém – Opuchnuté a suché škvrnky oválneho alebo kruhovitého tvaru na tele.

Dyshidrotický ekzém – Drobné pľuzgieriky na dlaniach, prstoch a chodidlách. Môže byť spôsobené určitou látkou, kožnou infekciou, stresom alebo aj potením.

Seboroický ekzém – Červené škvrnky s mastnými šupinkami v oblasti nosa, obočia, uší a pokožky hlavy. Ide o chronické ochorenie.

Čo je dobré vedieť

Pri tomto ochorení nie je príčina jednoznačná. Na určenie liečby je dôležité odhaliť hlbšiu príčinu ekzému. Väčšinou musíme hľadať zvnútra. Dôvod výskytu je u každého iný a jeho nájdenie môže mať dlhšie trvanie.

Ako vyliečiť ekzém?

Asi vás sklameme, ale musíte skúšať. Na starostlivosť o pokožku bohužiaľ nie je univerzálnych rád. Dôležité je pokožku riadne hydratovať a používať kozmetiku, ktorá nedráždi pleť. Čím menej chemických prísad tým lepšie. Čítajte zloženie kozmetiky. Síce Vám bude vyberanie trvať o chvíľu dlhšie, ale votrie mi, bude to stáť za to. Čokoľvek, čo vám pomôže upokojiť pleť, je dobré vyskúšať.

Atopický ekzém

Čo je najlepšie na ekzém?

Neodporúča sa používať nič, čo obsahuje alkohol a jeho deriváty. Niekto ocenia olejové bázy a iný zase krémy. Je dôležité to vyskúšať. Oleje nanášajte na vlhkú pokožku. Krém na atopický ekzém je potom skvelý na ošetrenie a upokojenie pokožky.

V boji proti ekzému je dôležité odstránenie alergénu. Alergény môžu byť ako potravinové, tak aj kontaktné ako je napr. prací prášok.

Nemenej dôležitá je Vaša psychická pohoda. Odporúča sa udržiavanie psychickej stability. Stresové situácie značne zhoršujú svrbenie.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *