Ako zraziť teplotu

TEPLOTA: Rady ako zraziť teplotu u dospelých aj u detí

Zvýšená teplota môže byť pre dospelého človeka i dieťa veľmi nepríjemným zážitkom, pretože s ňou môže byť spojený rad komplikácií. V takýchto situáciách je dôležité konať rýchlo a efektívne, aby došlo k zníženiu teploty a minimalizácii rizík. Ako zraziť teplotu u dospelých a u detí?

V tomto článku sa zameriame na rady a tipy, ako znížiť teplotu bez nutnosti návštevy lekára a ako minimalizovať nepríjemné príznaky spojené s týmto stavom.

Normálna teplota – ako spoznať horúčku?

Prirodzená telesná teplota u dospelých ľudí sa obvykle pohybuje okolo 36,5 – 37,5 °C, s miernym kolísaním v priebehu dňa av závislosti od fyziologických faktorov.

Horúčka je zvyčajne definovaná ako telesná teplota 38 °C alebo vyššia. Zvýšená teplota býva často príznakom prechladnutie či chrípky. Avšak u niektorých ľudí môže byť mierne vyššia teplota tela spôsobená rôznymi faktormi, ako sú napríklad hormonálne zmeny, stres alebo intenzívna fyzická aktivita. Teda vyššia teplota tela sa automaticky nerovná horúčke.

Horúčku teda väčšinou sprevádzajú ešte ďalšie príznaky. Medzi tie najbežnejšie patria:

  • Zimnica a triaška spôsobená zvýšenou aktivitou svalov na ochladenie tela.
  • Zvýšená srdcová frekvencia a dýchanie, aby telo dokázalo udržať krvný obeh a transportovať viac kyslíka do tkanív.
  • Zvýšené potenie na obnovenie telesnej teploty.
  • Celková únava a slabosť – horúčka dokáže vyvolať pocit únavy a slabosti.
  • Horúčka môže vyvolať bolesti hlavy spôsobené zmenou krvného toku v mozgu.
  • Horúčka môže spôsobiť stratu chuti do jedla kvôli zmenám v tráviacom trakte.
  • Niektoré infekcie sprevádzajúce horúčku môžu spôsobiť bolesť svalov a kĺbov.
ako zraziť teplotu

Čo robiť pri vysokých teplotách?

Pri vysokých teplotách je predovšetkým dôležité udržiavať telo hydratované a chrániť ho  pred ďalším prehriatím. Najdôležitejšími opatreniami, ktoré môžete v boji proti vysokým teplotám urobiť, sú teda:

  • Pite dostatok tekutín (obzvlášť vody), aby sa telo udržiavalo hydratované. Vyhnite sa alkoholu a kofeínu, pretože tie naopak spôsobujú dehydratáciu.
  • Snažte sa zostať v chladných, tienistých miestach a používajte klobúky, slnečné okuliare a odevy chrániace pred slnkom.
  • Ak je to možné, obmedzte fyzickú aktivitu na minimum.
  • Ak máte klimatizáciu doma, tak na nej znížte teplotu. Ak nie, tak aspoň použite vetrák alebo ventilátor, aby vám pomohol sa udržať v chladnejšom prostredí.
  • Noste ľahké oblečenie a jedzte ľahké jedlá – jedlo, ktoré je ťažké a mastné môže zvyšovať únavu a potenie. Oblečenie z ľahkých a priedušných materiálov, ako je bavlna, zas dokáže pomôcť vás udržať v chlade a suchu.
  • Pokúste sa zvýšiť si svoju imunitu.

Ako zraziť teplotu?

Ako znížiť teplotu závisí hlavne od príčiny, prečo sa u vás horúčka vyskytla. Pokiaľ ide o infekciu, vo väčšine prípadov bude nutné podať antibiotiká. Pokiaľ ide o zápal môžu zas pomôcť protizápalové lieky – napríklad Acylpyrin. Je tiež dôležité udržiavať dostatočný pitný režim a vyležať sa – to je najprirodzenejší spôsob, ako zraziť horúčku.

Ako zraziť teplotu u dospelých?

Pokiaľ ide o konkrétne prírodné metódy, ako zraziť teplotu u dospelých, tak na tento účel možno použiť napríklad chladné obklady na čelo, šiji alebo zápästie. Je tiež možné použiť studenú sprchu alebo vaňu s chladnejšou vodou. Ak sú príznaky vážne, môže byť potrebné užiť lieky proti bolesti a horúčke, ako je paracetamol alebo ibuprofén.

Ako zraziť teplotu u detí?

Znižovanie teploty u detí môže byť o niečo zložitejšie ako u dospelých. Deti môžu byť citlivejšie na lieky a reagovať na ne negatívne. Preto je dôležité byť opatrný a neustále sledovať stav dieťaťa. Ak sa rozhodnete podať lieky proti horúčke, použite vždy dávku primeranú veku a váhe dieťaťa.

Ako ďalší krok môžete použiť rovnaké metódy, ktoré sa používajú u dospelých, ako sú chladné obklady alebo studený kúpeľ. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby dieťa dostávalo dostatok tekutín, aby sa zabránilo dehydratácii.

Ako zraziť teplotu u detí?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *