slunečnice topinambur

TOPINAMBUR pestovanie: Ako ho zasadiť a kedy ho žať?

Viete, čo je topinambur a ako na topinambur pestovanie? Tento koreňový plod, tiež známy ako slnečnica topinambur, je jedným z najzaujímavejších druhov zeleniny, ktoré môžete vypestovať vo vašej záhradke. Pokiaľ hľadáte jednoduchú a nenáročnú rastlinu, ktorá je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá, potom je topinambur tou správnou voľbou pre vás.

Zaujíma vás, ako zasadiť topinambur alebo kedy ho žať? Hľadáte informácie o tom, čo topinambur je a aká je jeho prospešnosť pre zdravie? Ak áno, potom ste na správnom mieste. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o topinamburu a jeho pestovaní.

topinambur pestovanie

Slnečnica topinambur

Čo to je a ako ho pestovať? Topinambur pochádza z Ameriky a pôvodne bol pestovaný k jedlu ale aj ako liečivá rastlina. Je to koreňová zelenina. Vyznačuje sa svojou vysokou odolnosťou proti chladu a ľahkým pestovaním. Tiež obsahuje mnoho zdravých látok a je vynikajúcim zdrojom inulínu, ktorý podporuje trávenie a celkovo zlepšuje zdravie. 

Jeho ďalším názvom je slnečnice topinambur a to preto, že patrí do čeľade slnečnicovitých. To má jednu veľkú výhodu a to, že môže byť sadený na rovnaké miesta ako slnečnice.

Topinambur pestovanie

Ako pestovať topinambur? Topinambur je možné pestovať z korene aj zo semienka

Koreň sa vsádza do zeme a je potrebné zabezpečiť, aby bol zasadený dostatočne hlboko. Mal by byť sadený do hĺbky asi 5-10 cm. Počas rastu je dôležité ho pravidelne zalievať a hnojiť. Tým získate zvýšenie plodnosti a kvalitu koreňov. Stávkovanie koreňa topinamburu sa dá prirovnať k sadeniu zemiakov.

Semená topinamburu sa potom vsádzajú do hĺbky 5-10 cm a to na jar. Pôda by už mala byť trochu ohriata, aby nám semienka vyklíčili. 

Pri pestovaní topinamburu si musíte dávať pozor na jednu vec. Tento koreň sa rýchlo množí a mohol by vám prerásť celú záhradu. Odporúča sa ho teda zasadiť na miesto, kde má dostatok priestoru na rast.

Miesta stávkovania topinamburu

Kam zasadiť topinambur? Topinambur má rád slnné miesta s mierne vlhkú pôdu. Najlepšia je dostatočne priepustná pôda. V inom prípade by mohlo dôjsť k premokreniu koreňov. 

V prípade, že sa rozhodnete vyskúšať topinambur pestovanie, je dobré vedieť pár základných informácií. Tento koreň býva veľmi invazívny a môže sa rýchlo rozrásť. Môže brániť rastu ostatných rastlín, preto by mal mať veľa priestoru. 

Zber topánambura

Kedy sa žne slnečnice topinambur? Topinambur sa zberá v priebehu jesene. Rastlina v tej dobe už začína usychať a korene dosahujú vysoký obsah inulínu. Korene vyťahujte z pôdy postupne. Možno ich skladovať v piesku alebo v chladnej miestnosti. Pri správnom skladovaní vám vydrží až do jari.

slnečnice topinambur

Výhodné vlastnosti topinamburu

Prečo skúsiť topinambur? Korene topinamburu sú známe svojím vysokým obsahom inulínu. Táto látka podporuje trávenie a udržuje hladinu cukru v krvi. Obsahuje aj mnoho ďalších zdraviu prospešných látok. Tými sú napríklad vitamíny C a E, draslík, horčík a fosfor.

Topinambury sú dobré kvôli svojej schopnosti sa rýchlo rozrásť a plodiť. Jedna rastlina produkuje až 4 kg koreňov. Korene sú vhodné na prípravu mnohých rôznych druhov jedál. Môžete ich variť, piecť, vyprážať, konzervovať. Možno ich použiť aj ako náhradu zemiakov alebo mrkvy v rôznych receptoch.

Topinambur – škodcovia a burinu

Čo škodí rastline topinamburu? Rovnako ako u všetkých iných plodín aj slnečnice topinambur trpí na škodcov a burinu. Hmyz sa považuje ako hlavný škodca. Konkrétne sú to mandelinky a vošky, ktoré poškodzujú listy rastlín. Rastlina môže byť nakazená aj plesňami, ako je napríklad sivá pleseň a hnilobná škvrnitosť. Tie môžu spôsobiť hnednutie a hnilobu koreňov. Najčastejšie topinamburu škodí osenník, černík alebo pýr.

Proti škodcom a burine je najlepšie bojovať preventívnymi opatreniami. Odporúča sa pravidelná kontrola rastlín a priebežné odstraňovanie napadnutých častí.

Chuť topinamburu

Ako chutí topinambur? Topinambur je koreňová zelenina. Veľa ľudí popisuje jeho chuť ako mierne orieškovú či artičokovú. Chutí prirodzene sladko a mierne sladkasto, čo ho robí skvelou prísadou do mnohých jedál. Mnoho ľudí si obľúbilo topinambur ako zdravú a chutnú alternatívu k zemiakom alebo sladkému zemiaku.

topinambur

Prečítajte si aj náš článok o pestovanie jahôd a vypestujte si veľkú úrodu jahôd.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *