Nekvitnúce rastliny do kvetináča sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú ozdobiť balkón, terasu alebo parapet. Tieto rastliny nielenže skvele vyzerajú, ale mnohé z nich sú veľmi odolné a nenáročné. S ich pomocou môžete vytvoriť elegantný a svieži priestor, ktorý bude krásny po celý rok. Či už hľadáte rastliny do tienistého kúta alebo na slnečné miesto, v našej ponuke nekvitnúcich rastlín, ktoré sú ideálne do kvetináčov, nájdete veľa možností. Prečítajte si inšpiráciu na výber nekvitnúcich rastlín do kvetináča, ako aj tipy na ich pestovanie a údržbu.
Obsah článku
Rastliny v kvetináči
Rastliny v kvetináčoch sú skvelým oživením balkóna alebo terasy, a to aj v meste. Zaujímavé je, že niektoré rastliny, napríklad rozmarín, nielen krásne voňajú, ale ich vôňa dokáže odpudzovať škodcov, ako sú mšice a komáre, čo znamená, že vaše rastliny budú nielen krásne, ale aj užitočné pre životné prostredie.
Prečo si do kvetináča vybrať nekvitnúce rastliny?
Nekvitnúce črepníkové rastliny sú skvelou voľbou, ak hľadáte elegantnú a nenáročnú zelenú dekoráciu. Rastliny ako bambus, sukulenty alebo paprade vnesú do vášho priestoru prírodu bez obáv a strachu z umierajúcich kvetov. Ich zelené listy dodajú svieži a prirodzený vzhľad, ktorý vydrží po celý rok. Podľa úryvku na webovej stránke lukon-bulbs.eu majú paprade „… oproti iným rastlinám tú výhodu, že zvyčajne vyžadujú tienisté a vlhké miesta, kde mnohé iné rastliny trpia nedostatkom svetla.“.
Ďalším dôvodom, prečo si vybrať nekvitnúce rastliny, je ich schopnosť dobre fungovať v rôznych svetelných podmienkach. Zatiaľ čo niektoré kvitnúce rastliny môžu byť náročné na svetlo, mnohé nekvitnúce druhy sa dobre prispôsobujú tienistejším miestam. To z nich robí ideálnu voľbu na balkóny alebo parapety, kde slnko nesvieti celý deň.
Zistite, ako rozmnožovať kaktusy aj ako začiatočník!
Najkrajšie nekvitnúce balkónové prevísajúce rastliny
Medzi najkrajšie previsnuté nekvitnúce balkónové rastliny patrí niekoľko rastlín, ktoré sú nielen dekoratívne, ale aj nenáročné na údržbu. Klasikou je napríklad brečtan, ktorý krásne rastie mimo záhonu svojimi hustými listami a dodáva priestoru svieži vzhľad. Sedum mojave je ďalšou obľúbenou voľbou vďaka svojej mrazuvzdornosti a zaujímavému vzhľadu svojich mäsitých listov. Previsnuté paprade, ako napríklad cyprus alebo slezinník, prinášajú do kvetináča mäkké, vzdušné listy, ktoré pôsobia sviežo a elegantne.
Môžete si vybrať aj Muehlenbeckie, ktorá má krásne, malé listy, alebo Sweet Potato, ktorá sa ľahko pestuje a má krásne veľké, zelené listy. Asparagus plumosus je ideálny pre zelené previsy, jeho jemné listy dodajú priestoru ľahkosť a vzdušnosť. A nakoniec Sedum morganianum s mäsitými listami, ktoré vytvárajú krásne previsy a svojou krásou priťahujú pozornosť.
Ďalšie nekvitnúce rastliny do kvetináča
Medzi ďalšie skvelé nekvitnúce rastliny do kvetináčov patrí medovka lekárska, ktorá je známa svojím krásnym olistením a aromatickými listami. Čakanka, známa svojou odolnosťou voči suchu, prináša do kvetináča zaujímavý vzhľad so svojimi jemnými, zaoblenými listami. Ďalšou obľúbenou rastlinou, ktorá je vhodná nielen do interiéru, ale aj do balkónového kvetináča, jedracéna sanderiana. Je veľmi svetlomilná a mrazuvzdorná.
Ďalšou možnosťou je biela alebo zelená dracéna, ktorá poskytuje elegantný, vzpriamený vzhľad a dobre sa prispôsobí každému prostrediu. Dracéna prináša do vášho domova nielen zaujímavé listy, ale aj korenie. Sansevieria je veľmi mrazuvzdorná a dokáže rásť aj pri slabom osvetlení. Fikus je krásny ker, ktorý sa ľahko pestuje v kvetináči a bude skvelým doplnkom každej záhrady. Táto rastlina je charakteristická svojimi výraznými lesklými listami.
Ako vysádzať rastliny do debničky?
Výsadba rastliny v črepníku je jednoduchá, ale vyžaduje si niekoľko krokov. Pre ich úspešný rast je dôležitá správna príprava.
- Vyberte správny kvetináč – Uistite sa, že má drenážne otvory na vodu.
- Pripravte substrát – Použite kvalitnú zeminu, ktorá zodpovedá potrebám rastlín.
- Zasadenie rastlín – Uvoľnite korene a opatrne ich umiestnite do kvetináča tak, aby mali dostatok priestoru.
- Starostlivo zalievajte – Po zasadení je dôležité rastliny dobre zaliať, ale nie opäť príliš.
- Pridajte mulč – Pomôže to udržať vlhkosť a ochrániť korene.
Pomocou týchto jednoduchých krokov vytvoríte krásnu a zdravú zelenú oázu, ktorá vám bude robiť radosť dlhý čas!
Časté chyby pri výsadbe rastlín v kvetináčoch
Jednou z častých chýb pri sadení rastlín do kvetináčov je použitie nesprávneho substrátu, ktorý môže byť príliš ťažký alebo neodvádza vodu, čo vedie k hnilobe koreňov. Ďalšou častou chybou je sadenie príliš hlboko, čo môže spomaliť rast rastliny a spôsobiť problémy s prístupom vzduchu ku koreňom.
Niektorí ľudia tiež zabúdajú na drenážne otvory na dne kvetináča, čo môže spôsobiť zadržiavanie prebytočnej vody. A nakoniec, príliš husté rozmiestnenie rastlín môže viesť k ich vzájomnému zatieneniu, čo obmedzí ich rast.
Ako udržať nekvitnúce rastliny v kondícii?
Udržať nekvitnúce rastliny v kondícii je jednoduché, ak im poskytnete správnu starostlivosť. Je dôležité ich pravidelne zalievať, ale nie príliš, aby ste predišli hnilobe koreňov. Väčšina týchto rastlín uprednostňuje suchšiu pôdu medzi zalievaním.
Mali by sa tiež pravidelne poprašovať, aby mohli dýchať a dostávať svetlo. Počas vegetačného obdobia nezabudnite na občasné hnojenie. Pravidelné presádzanie do čerstvej pôdy zabezpečí rastlinám dostatok priestoru na rast.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Pestovanie byliniek pre začiatočníkov: Doma, v záhrade a na balkóne
Zdroje: zazumi.cz – Zelené pokojové rostliny, nekvetoucí rostliny, hornbach.cz – 13 nenáročných pokojových rostlin, které udělají radost každému
Markéta Soukalová je študentka architektúry so záujmom o literatúru a umenie. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy a snaží sa zdokonaľovať vo svojom vlastnom písaní. Copywritingom sa zaoberá druhým rokom a písanie sa stalo jej koníčkom.