Radi by ste sa dozvedeli viac o pestovaní melónov? Ak máte radi sladké a šťavnaté plody, potom by mohlo byť pestovanie melónov skvelou voľbou. Ako začať, kde zasadiť sadenice melónu a ako sa o ne starať? V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní melónov. Od výberu vhodného miesta na záhrade až po starostlivosť o rastliny počas celého rastového obdobia. A ak uvažujete o pestovaní melónov v skleníku alebo v kvetináči, zistíte, ako zaistiť optimálne podmienky pre úspešný rast a vývoj rastlín. Prečítajte si tento článok a zistite, ako môžete mať vlastný zber sladkých a chutných melónov!
Obsah článku
Prečo pestovať melóny?
Melón je ovocná plodina, ktorá patrí do čeľade tekvicových rastlín. Je to jednoročná rastlina so šplhavými alebo plazivými výhonkami a veľkými listami. Plody melónov majú obvykle guľovitý alebo pretiahnutý tvar a ich veľkosť sa líši v závislosti od odrody. Majú charakteristickú sladkú dužinu a vysoký obsah vody, čo ich robí osviežujúcim ovocím.
Melóny sú obľúbenou súčasťou letného stravovania a používajú sa ako samostatne, tak aj v zmesiach šalátov, koktailov a džúsov. Sú tiež zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré prispievajú k dobrému zdraviu.
Pestovanie melónov na záhrade
Ako pestovať melón na záhrade? Pestovanie melónu na záhrade je veľmi jednoduché. Melóny milujú slnko a teplo, preto je dôležité zvoliť pre nich vhodné miesto na záhrade, ktoré je dobre oslnené. Ak máte pôdu s dostatočným množstvom živín, môžete si vypestovať krásne a chutné plody.
Sadenice melónu
Kde kúpiť sadenice melónu? Sadenice melónu sú k dispozícii v mnohých záhradníctvach. Pokiaľ sa rozhodnete pre výsadbu sadeníc, je dôležité si vybrať tie najlepšie a najzdravšie rastliny. Pri výsadbe sadeníc melónu dajte pozor na to, aby boli korene zakopané dostatočne hlboko, aby rastliny mali stabilitu.
Výber vhodného miesta
Kde zasadiť melón? Melóny je najlepšie zasadiť v blízkosti plotu alebo zábradlia, pretože potrebujú oporu pre svoje rastúce výhonky. Dávajte pozor na to, aby sa rastliny neprekrývali a mali dostatok priestoru na rast. Melóny potrebujú pravidelnú zálievku a dobré odvodnenie, aby sa vyhli premokreniu.
Ako pestovať melóny? Postup v 6-tich krokoch
Ako zasadiť melón v jednotlivých krokoch? Ak máte záhradu a radi by ste si vypestovali vlastné chutné melóny, určite sa vám hodí niekoľko užitočných rád a tipov. Ako na to? Poďme sa na to pozrieť.
- Pripravte si pôdu: Pred zasiatím melónu je potrebné najskôr pripraviť pôdu. Vyberte si slnečné miesto, kde je pôda dobre priepustná a bohatá na živiny. Pomocou hrablí odstráňte všetky buriny a uvoľnite pôdu.
- Zasaďte semená: Semienka melónu je možné zasiať priamo do pôdy alebo môžete použiť sadenice. Pokiaľ sa rozhodnete pre zasiatie priamo do pôdy, vytvorte diery vzdialené asi 1,5 až 2 metre od seba. Do každej diery dajte 2-3 semená a zakryte ich tenkou vrstvou pôdy. Podobne postupujte aj so sadenicami.
- Zalievanie: Melóny potrebujú pravidelnú a dostatočnú zálievku, najmä počas obdobia rastu. Zalievajte rastliny vždy ráno alebo večer, kedy je pôda najviac chladná. Použite dostatok vody, aby pôda zvlhla a korene mali dostatok vlhkosti.
- Hnojenie: Melóny potrebujú tiež pravidelné hnojenie. Použite hnojivo bohaté na dusík a draslík. Počas obdobia rastu hnojte rastliny aj raz týždenne.
- Vytvorte oporu: Melóny sú plazivé rastliny. Aby sa zabránilo kontaktu plodov s pôdou a predišlo sa tak rôznym chorobám, je vhodné vytvoriť pre rastliny oporu. To môže byť napríklad mreža alebo povraz, ku ktorému sa rastlina môže priviazať.
- Zberanie: Melóny sú zrelé, keď sú na povrchu plodu viditeľné sieťoviny. Zberajte ich opatrne, aby ste nepoškodili plod aj samotnú rastlinu. Melóny môžete skladovať v chladničke po dobu niekoľkých dní.
Vyskúšajte aj pestovanie uhoriek.
Ako pestovať melóny v skleníku?
Ak chcete pestovať melóny v skleníku, musíte si byť vedomí toho, že je nutné zaistiť optimálne podmienky pre ich rast a vývoj rastlín. Skleník by mal byť dobre vetraný, s dostatkom svetla a tepla. Melóny vyžadujú pravidelnú zálievku a hnojenie, aby rástli zdravo a plodili.
Ako pestovať melóny v kvetináči?
Ak nemáte k dispozícii záhradu alebo skleník, môžete si vypestovať melóny aj v kvetináči na balkóne alebo terase. Na pestovanie v kvetináči je dôležité zvoliť dostatočne veľký kvetináč, aby rastlina mala dostatok priestoru na rast koreňov. Melóny v kvetináči vyžadujú častejšiu zálievku a hnojenie. Pôda v kvetináči rýchlo vysychá a živiny sa rýchlejšie vyčerpávajú.
Choroby a škodcovia melónov
Na aké choroby a škodcov melón trpí? Melón môže trpieť rôznymi chorobami a škodcami, čo môže mať za následok nižší zber alebo dokonca stratu celej plodiny. Medzi najčastejšie choroby patrí napríklad pleseň múčnatke melónové, hniloba koreňa alebo virózy, zatiaľ čo najčastejšími škodcami sú vošky, molice a slimáci.
Ako brániť melóny proti škodcom? Je dôležité pravidelne kontrolovať rastliny na príznaky chorôb a škodcov. Predchádzajte im pomocou prevencie alebo potrebných postrekov. Prevenciou môže byť napríklad dostatočná výživa rastlín, správna zálievka aj používanie geotextílií na zamedzenie prístupu škodcov. V prípade, že sa aj napriek tomu choroby alebo škodcovia objavia, je vhodné použiť registrované postreky na ochranu rastlín.
-
Citáty o ľuďoch: 36 hlbokých, vtipných a sladkých citátov
Citáty o ľuďoch sú skvelým spôsobom, ako sa pozrieť na ľudskú povahu z rôznych uhlov pohľadu. V článku sa dozviete rôzne typy citátov o ľuďoch.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: kedy sa vyskytuje a aké sú riziká
Akrylamidy sú chemická látka, ktorá vzniká pri spracovaní potravín pri vysokej teplote. Prečítajte si, čo je akrylamid a ako sa tvorí v potravinách.
-
Recept na kimči: fermentované kórejské jedlo plné vitamínov
Kimči recept je tradičné kórejské jedlo, ktoré je čoraz obľúbenejšie. Prečítajte si, ako pripraviť kimči a ako dlho ho fermentovať.
Markéta Soukalová je študentka architektúry so záujmom o literatúru a umenie. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy a snaží sa zdokonaľovať vo svojom vlastnom písaní. Copywritingom sa zaoberá druhým rokom a písanie sa stalo jej koníčkom.