Choroby ríbezlí môžu byť pre záhradkárov veľkým problémom, pretože znižujú úrodu a zdravotný stav kríkov. Ak sa na ríbezliach začnú objavovať zvláštne škvrny, zvlnené listy alebo povlak, je pravdepodobné, že niečo nie je v poriadku. Hoci sú ríbezle pomerne odolné, niektoré choroby a škodcovia ich môžu oslabiť. V tomto článku sa dozviete, ako rozpoznať najčastejšie choroby ríbezlí, prečo sa vyskytujú a čo môžete urobiť, aby ste svoje ríbezle zachránili.
Obsah článku
Ryby
Ríbezle sú nielen chutným ovocím plným vitamínu C, ale aj jedným z najodolnejších ovocných kríkov, ktorý dokáže prežiť teploty hlboko pod bodom mrazu. Zaujímavosťou je, že čierne ríbezle obsahujú až päťkrát viac vitamínu C ako citróny a ich listy sa tradične používajú na prípravu liečivých čajov na posilnenie imunity.
Ako vyzerá napadnutá ríbezľa?
Napadnutie čiernych ríbezlí spoznáte podľa viditeľných zmien na listoch, výhonkoch a plodoch. Listy sa môžu krútiť, deformovať alebo zhrubnúť a často sa na nich objavujú červené pľuzgiere alebo škvrny. Na povrchu listov, plodov alebo stoniek sa môže vytvoriť biely povlak alebo hnedé či čierne škvrny, ktoré postupne spôsobujú opadávanie listov.
Ak listy žltnú a predčasne opadávajú, rastlina je oslabená a menej rodí. Deformované púčiky alebo pomalý rast môžu naznačovať prítomnosť škodcov, ktorí oslabujú celý krík a znižujú úrodu. Púčiky sú „… spiace výčnelky na stonke alebo kmeni.“, uvádza sa vo výňatku na webovej stránke profesni-kvalifikace.cz.
Zistite tiež, ako pestovať aróniu, ktorá má plody plné zdravia!
Najčastejšie choroby ríbezlí
Ríbezle sú nenáročný ker, ktorý dokáže plodiť aj v menej ideálnych podmienkach, ale bohužiaľ nie je imúnny voči chorobám a škodcom. Ak listy žltnú, krútia sa, opadávajú alebo sa na nich objavujú škvrny, môže to byť príznak choroby.
- Americkí padlí ríbezlí – biely práškový povlak na listoch a plodoch, oslabuje rastlinu
- Antraknóza ríbezlí – hnedé škvrny na listoch, predčasné opadávanie listov
- Rez vejmutovková – oranžové škvrny na listoch, súvisí s prítomnosťou borovice vejmutovkové
- Septoriová škvrnitosť – malé hnedé škvrny s bielym stredom, listy postupne opadávajú
- Voška ríbezľová – spôsobujú kučeravenie listov, na spodnej strane sa tvoria kolónie vošek
- Vlnovník ríbezľový – deformované a zhrubnuté listy, škodca sa ukrýva v púčikoch
- Hnednutie a odumieranie výhonkov – často spôsobené hubovými chorobami alebo poškodením mrazom
Pravidelná kontrola kríkov, správny rez a vhodné hnojenie pomáhajú predchádzať chorobám. Ak sa problém vyskytne, je dôležité čo najskôr zasiahnuť, aby sa zabránilo jeho šíreniu.
Hubové choroby ríbezlí
Americkí padlí ríbezlí
Americkí padlí ríbezlí je hubové ochorenie, ktoré sa prejavuje bielym práškovitým povlakom na listoch a výhonkoch. Tento problém oslabuje rastlinu a môže výrazne znížiť výnosy. Ak spozorujete biely povlak, je dôležité čo najskôr konať.
Na prevenciu a ošetrenie použite fungicídy, ktoré sú účinné proti plesni, alebo vyskúšajte prírodné metódy, napríklad postrek zmesou jedlej sódy a vody. Ak je napadnutie silné, odstráňte a spáľte všetky napadnuté časti rastliny.
Antraknóza ríbezlí
Antraknóza ríbezlí je hubové ochorenie, ktoré sa prejavuje malými hnedými škvrnami na listoch, ktoré sa postupne zväčšujú a spôsobujú predčasné opadávanie listov. Táto choroba oslabuje rastlinu, čo môže viesť k nižším výnosom.
Najčastejšie sa vyskytuje v období dažďov, keď sa spóry huby ľahko šíria. Ak na svojich rastlinách nájdete tieto škvrny, je dôležité napadnuté listy okamžite odstrániť a použiť ochranné postreky, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu infekcie.
Voška ríbezľová
Čo robiť v prípade vošky ríbezľové? Voška ríbezľová je malý škodca, ktorý sa živí šťavou z listov ríbezlí. Napadnuté listy sa začnú krútiť, zhrubnú a na spodnej strane listov sa objavia kolónie vošek. Tento drobný hmyz nielen oslabuje rastlinu, ale môže prenášať aj vírusy, ktoré ďalej ohrozujú úrodu.
Vošky majú tendenciu rýchlo sa množiť, preto je dôležité zasiahnuť včas. Prevencia zahŕňa používanie prírodných postrekov, odstraňovanie napadnutých častí a podporu prirodzených predátorov, ako sú napríklad rosničky.
Vlnovník ríbezľový
Prečo sa listy ríbezlí krútia? Vlnovník ríbezľový je mikroskopický roztoč, ktorý sa ukrýva v púčikoch ríbezlí, kde spôsobuje deformáciu a zhrubnutie listov. Napadnuté listy sa zakrivujú, krútia a na okrajoch môžu mať charakteristické zvlnenie.
Vlnovník ríbezľový je ťažké vidieť voľným okom, ale jeho prítomnosť sa dá ľahko zistiť podľa zhoršeného vzhľadu listov. Účinné proti nej je orezávanie napadnutých častí a použitie vhodných chemických alebo biologických prostriedkov.
Ako zabrániť ochoreniu ríbezlí?
Chorobe ríbezlí možno predchádzať správnou starostlivosťou a vhodnými podmienkami. Dôležité je vysadiť kríky na slnečné a vzdušné miesto, kde sa nebude hromadiť nadmerná vlhkosť. Pravidelné strihanie zabezpečí lepšiu cirkuláciu vzduchu a zníži riziko vzniku plesní. Je tiež potrebné odstraňovať opadané lístie a staré konáre, ktoré môžu byť zdrojom infekcie.
Ďalšou ochranou je prevencia pomocou prírodných alebo preventívnych postrekov a správne hnojenie rastliny. Oplatí sa vyberať odolné odrody, ktoré sú menej náchylné na choroby. K posilneniu kríkov prispieva aj správne zavlažovanie. Zalievanie by sa malo aplikovať na korene, nie na listy, aby sa znížilo riziko šírenia infekcií.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Kedy sadiť jahody na jar? Postup skúsených záhradníkov!
Zdroje: levnepostriky.cz – Choroby rybízu, pasti.cz – Mšice rybízová: jak zlikvidovat mšice na rybízu
Markéta Soukalová je študentka architektúry so záujmom o literatúru a umenie. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy a snaží sa zdokonaľovať vo svojom vlastnom písaní. Copywritingom sa zaoberá druhým rokom a písanie sa stalo jej koníčkom.