Máte radi mätu a chceli by ste vyskúšať mäta pestovanie? Mäta pieporná je aromatická bylina, ktorá sa teší veľkej popularite vďaka svojej osviežujúcej aróme a širokému spektru využitia v kulinárstve a liečiteľstve. Pestovanie mäty je relatívne jednoduché, a preto sa hodí ako pre začiatočníkov, tak aj pre skúsených záhradníkov. Navyše pestovanie mäty je možné ako na záhrade, tak dokonca aj v kvetináči doma. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa starať o mätu, ako ju strihať, kedy ju zasadiť von a ako ju rozmnožovať. Tiež sa zameriame na to, aké rastliny sú vhodné na pestovanie vedľa mäty.
Obsah článku
Druhy mäty
Aké sú druhy mäty? Existuje niekoľko druhov mäty, ktoré sa líšia svojimi vôňami a vlastnosťami. Tu sú niektoré z najčastejšie pestovaných druhov mäty:
- Pepermintová mäta: Tento druh mäty je jedným z najznámejších. Má intenzívnu vôňu a chuť po peperminte. Je vynikajúci na prípravu osviežujúcich nápojov, čajov a dezertov.
- Klasická mäta: Táto mäta má sviežu a mierne sladkú vôňu. Je obľúbená na prípravu mätových čajov, koktailov a dezertov. Je tiež často používaná v kozmetike a starostlivosti o pokožku.
- Citrónová mäta: Táto mäta má citrusovú vôňu podobnú citrónu. Je ideálny na prípravu osviežujúcich čajov, nápojov, koktailov a šalátov.
- Pomarančová mäta: Tento druh mäty má výraznú vôňu pomaranča. Je vhodný na prípravu čajov, nápojov, dezertov a prísad do jedál.
- Čokoládová mäta: Táto mäta má vôňu čokolády a má ľahko sladkú chuť. Je vynikajúci na prípravu čokoládových dezertov, koktailov a čajov.
Starostlivosť o mätu
Ako sa starať o mätu? Mäta pieporna je bylina, ktorá vyžaduje určitú starostlivosť, aby rástla silne a zdravo. Na svoj rast potrebuje dostatok slnečného svetla, ale tiež vyžaduje čiastočný tieň, najmä vo veľmi horúcich oblastiach.
Pôda by mala byť vlhká, ale dobre odvodnená. Pravidelná zálievka je dôležitá na udržanie vlhkosti pôdy. Mäta preferuje rovnomerné zalievanie, ale nedovoľte, aby bola pôda premokrená.
Hnojte mätu raz za mesiac hnojivom bohatým na dusík, aby ste podporili jej rast. Môžete tiež použiť kompost alebo organické hnojivo.
Mäta môže byť napadnutá škodcami, ako sú vošky alebo molicovité muchy. Pravidelne kontrolujte rastliny a prípadne zasiahnite vhodným postrekom. Prečítajte si, ako si vyrobiť domáci postrek na vošky z octu či sódy bez chémie.
Mäta pestovanie v kvetináči
Ako sa starať o mätu v kvetináči? Pestovanie mäty je možné aj v kvetináčoch, čo je skvelá voľba pre tých, ktorí nemajú k dispozícii záhradu. Pokiaľ chcete vyskúšať pestovanie mäty v kvetináči, je najprv potrebné kúpiť kvetináč. Ten vyberte dostatočne veľký, aby mala mäta dostatok miesta na rast. Odporúča sa kvetináč s minimálnou šírkou a hĺbkou 20 cm. Uistite sa, že kvetináč má drenážne otvory na spodnej strane, aby sa prebytočná voda mohla odviesť. To pomôže zabrániť premokreniu koreňov.
Na zasadenie mäty použite kvalitnú záhradnú pôdu zmiešanú s kompostom alebo perlitom na zlepšenie odvodnenia. Pôda by mala byť vlhká, ale nie premokrená. Pravidelne mätu v kvetináči zalievajte, ale uistite sa, že ju nezalievate príliš často. Medzi jednotlivými zálievkami nechajte pôdu mierne vyschnúť.
Pestovanie mäty v kvetináči potrebuje pravidelné hnojenie, pretože živiny sa z kvetináča rýchlo vyplavujú. Používajte vyvážené tekuté hnojivo alebo granulované hnojivo špeciálne vyrobené pre byliny.
Zastrihovanie mäty
Ako sa strihá mäta? Pri pestovaní mäty treba dbať na pravidelné strihanie, ktoré je dôležité pre udržanie rastliny mäty zdravej a plnej chuti. Po výsadbe alebo počiatočnom raste nechajte mätu dorásť do výšky približne 10 cm. Potom odstráňte hornú 1/3 stoniek a listov. Tým podporíte bočné výhonky a rozvetvovanie rastliny.
Matu strihajte pravidelne tak, aby sa udržala v požadovanej výške a tvare. Najlepšie je odstraňovať horné časti stoniek a listov, aby ste podporili bočné výhonky a hustejší rast. Odstraňujte tiež odkvitnuté kvety, pretože to napomáha rastu nových lístkov a zabraňuje tvorbe semienok.
Presadenie mäty von
Kedy zasadiť von mätu? Mäta je chúlostivá na chlad a rastie najlepšie v teplých podmienkach. Keď sa rozhodnete zasadiť mätu von, je dôležité zvoliť správny čas. Vyčkajte, až sa vonkajšie teploty udržia nad 10 °C po celý deň a noc. Mäta nerastie dobre v chladnom počasí.
Ideálne obdobie na zasadenie mäty von je neskorá jar alebo skoré leto, kedy minuli prechodné mrazy. Pre zasadenie vyberte slnečné miesto. Mäta miluje slnko, ale vyhýbajte sa priamemu slnečnému svitu vo veľmi horúcich obdobiach.
Množenie mäty
Ako sa rozmnožuje mäta? Mäta sa ľahko rozmnožuje tromi spôsobmi. Prvým spôsobom je rozmnožovanie pomocou semien. Semená mäty môžete zakúpiť alebo získať z odkvitnutých kvetov. Vysievajte semená do vlhkej pôdy, pokryte ich tenkou vrstvou pôdy a udržujte vlhké. Semená zvyčajne klíčia do 1-2 týždňov.
Ďalším spôsobom je rozmnožovanie mäty pomocou podzemkov. Mäta tvorí bočné výhony, ktoré môžete oddeliť od materskej rastliny a zasadiť do vlhkej pôdy. Počas niekoľkých týždňov by sa mali zakoreniť a začať rásť.
Vyskúšať môžete tiež rozmnožovanie koreňovými rezňami. Odrežte 5-10 cm dlhý rezeň zo zdravej matky. Odstráňte spodné listy a zasaďte rezeň do vlhkého substrátu. Udržujte vlhkosť a počas niekoľkých týždňov by sa mal zakoreniť.
Súžitie s inými rastlinami
Čo zasadiť vedľa mäty? Mäta je skvelá rastlina na spolupestovanie s inými bylinami a zeleninou. Vytvoriť si môžete celú bylinkovú záhradku. Vedľa mäty môžete zasadiť napríklad bazalku, rozmarín či paradajky.
Bazalka a mäta majú spoločné nároky na slnko a pôdu. Navyše bazalka môže odstrašovať škodcov, ktoré by mohli mätu poškodiť. Prečítajte si aj ako na pestovanie bazalky. Rozmarín a mäta sú si podobné vo svojich požiadavkách na slnko a pôdu. Môžete ich zasadiť vedľa seba a vytvoriť aromatický a užitočný rohový kútik. Mäta tiež môže pomôcť odháňať škodcov, ako sú vošky, od paradajok. Zasadenie mäty vedľa paradajok môže byť výhodné pre ochranu paradajok pred škodcami.
-
Ako doplniť bielkoviny bez tuku? Kde ich nájsť a ako ich zaradiť
Ako doplniť bielkoviny bez tuku je otázka, ktorú si kladie čoraz viac ľudí. Prečítajte si, ako zaradiť bielkoviny bez tuku do každodenného jedálnička.
-
Citáty o ľuďoch: 36 hlbokých, vtipných a sladkých citátov
Citáty o ľuďoch sú skvelým spôsobom, ako sa pozrieť na ľudskú povahu z rôznych uhlov pohľadu. V článku sa dozviete rôzne typy citátov o ľuďoch.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: kedy sa vyskytuje a aké sú riziká
Akrylamidy sú chemická látka, ktorá vzniká pri spracovaní potravín pri vysokej teplote. Prečítajte si, čo je akrylamid a ako sa tvorí v potravinách.
Markéta Soukalová je študentka architektúry so záujmom o literatúru a umenie. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy a snaží sa zdokonaľovať vo svojom vlastnom písaní. Copywritingom sa zaoberá druhým rokom a písanie sa stalo jej koníčkom.