Ligurček je obľúbená bylinka v kuchyni a na záhradke! Pokiaľ sa zaujímate o ligurček, iste viete, akú dôležitú úlohu hrá v mnohých receptoch. Ale ako na ligurček pestovanie a strihania? Zistite tiež, ako najlepšie pestovať ligurček v kvetináči a kedy je najlepší čas na vysadenie ligurčeka do záhrady. Nájdete tu aj rôzne spôsoby, ako ligurček používať a čo robiť, keď sa u neho objavia škodcovia alebo choroby. Pokiaľ sa chystáte vyskúšať pestovanie ligurčeka, tento článok vám pomôže vytvoriť zdravé a silné rastliny, ktoré vám poskytnú skvelú aromatickú a chutnú prísadu do jedál.
Obsah článku
Čo je to ligurček?
Ligurček je vytrvalá bylina pôvodom z oblasti Stredomoria a západnej Ázie, ktorá sa využíva ako korenie aj liečivo. Má silnú, aromatickú chuť a vôňu podobnú zeleru. Ten je tiež jedným z jeho blízkych príbuzných. Ligurček dorastá do výšky až 2 metre a má veľké, zubaté listy a kvety. Listy aj korene ligurčeka obsahujú silice a ďalšie látky, ktoré mu dodávajú charakteristickú chuť a vôňu. Je využívaný v kuchyni po stáročia a stále si udržuje svoju popularitu.
Použitie ligurčeka
Na čo sa používa ligurček? Ligurček sa najčastejšie používa ako korenie na varenie, ale má aj liečebné vlastnosti. Obsahuje antioxidanty a má protizápalové účinky. Používa sa pri prechladnutí a taktiež pomáha s trávením. Ligurček je možné použiť ako prísadu do omáčok, polievok a šalátov. Na získanie najlepšieho výsledku používajte ligurček čerstvý. Práve odtrhnutý zo záhradky má väčšiu intenzitu chuti ako sušený ligurček. Táto bylina sa často používa aj ako dekoračná rastlina v záhradách a na balkónoch. Vyskúšajte si sami pestovanie ligurčeka a využite jeho aromatickú chuť na ochutenie svojich jedál.
Ligurček a pôda
Ako najlepšie pestovať ligurček? Ligurček vyžaduje slnko a dobre odvodnenú pôdu. Je najlepšie ho pestovať v mierne kyslej pôde s pH okolo 6,5. Ak máte vysokú hladinu pH, môžete ju znížiť pridaním rašeliny alebo síry. Dospelá rastlina nemusí byť často zalievaná, ale dlhodobý nedostatok vody môže viesť k oslabeniu rastliny. Dôležité je nechať pôdu vyschnúť medzi zálievkami.
Výsadba ligurčeka
Kedy zasadiť von ligurček? Ligurček môže byť vysadený von na jar, keď je teplota okolo 15 °C. Ak chcete pestovať ligurček celoročne, môžete ho pestovať v kvetináči v čase na parapete a presunúť ho von na leto. Majte na pamäti, že ligurček preferuje miernu klímu. Pri pestovanie ligurčeka si teda dajte pozor na silné slnečné lúče a nedávajte ho teda na priame slnko vo veľmi horúcich dňoch.
Ligurček v kvetináči
Ako pestovať ligurček v kvetináči? Ligurček sa dá ľahko pestovať v kvetináči. Je dôležité rastline zaistiť dostatočnú drenáž, aby voda mohla ľahko odtekať. Môžete použiť zmes rašeliny a perlitu, alebo rašeliny a piesku. Pôda tak zostane dostatočne priedušná. Pri pestovanie ligurčeka v kvetináči je dôležité zaistiť dostatočné množstvo slnka a pravidelné zálievky.
Strihanie ligurčeka
Ako strihať ligurček? Strihanie ligurčeka pomáha udržať rastlinu silnú a zdravú. Ligurček strihajte pravidelne a odstraňujte všetky jeho uschnuté časti. Pokiaľ chcete, aby sa ligurček rozrástol, môžete ho zastrihovať aj viac tak, aby rastlina bola hustejšia. Pravidelným zastrihávaním udržíte rastlinu v dobrej kondícii.
Ligurček pestovanie postup
Ako pestovať ligurček v jednotlivých krokoch? Sadenice ligurčeka môžete vysadiť do zeme buď na jeseň, alebo na jar, ideálne na slnečné a dobre odvodnené miesto. Nasledujúcimi krokmi môžete ligurček správne zasadiť.
- Vyberte vhodné miesto: Ligurček preferuje slnečné stanovište s dobrým odvodnením pôdy. Zvoľte miesto, kde bude dostatok slnka a pôda tam nezostáva dlhodobo zamokrená.
- Pripravte zeminu: Pred výsadbou je potrebné miesto sadiva pripraviť. Vyhrabte dieru s dostatočnou hĺbkou a šírkou pre korene sadenice. Do diery môžete pridať trochu kompostu alebo hnojiva, aby sa sadenice lepšie uchytili.
- Vysaďte sadenicu: Opatrne vyberte sadenicu z kvetináča a umiestnite ju do diery tak, aby bola koreňová časť na dne diery. Dbajte na to, aby korene neboli zahnuté alebo stlačené.
- Zakryte korene: Zakryte korene sadenice zeminou a jemne ju zatlačte, aby sa dobre uchytili.
- Zalejte sadenicu: Po vysadení sadenice ju dobre zalejte, aby sa zemina dobre usadila a korene získali vlahu.
- Starostlivosť o sadenici: Sadenice ligurčeka potrebuje pravidelnú zálievku a prihnojovanie. Zvlášť v prvých mesiacoch po výsadbe by mala byť zálievka pravidelná, aby sa korene dobre uchytili. Ďalej sa starajte o to, aby rastlina bola na slnečnom mieste a mala dostatok živín.
Sadenice ligurčeka sú obvykle pomerne odolné a nenáročné na starostlivosť. S ich výsadbou tak nebudete mať žiadne väčšie problémy.
Vypestujte si aj svoju vlastnú bazalku a prečítajte si naše tipy na bazalka pestovanie.
Ligurček a jeho škodcovia a choroby
Ligurček môže byť napadnutý niekoľkými škodcami a chorobami. Medzi bežných škodcov ligurčeka patria vošky, molicovití, roztoče alebo slimáci. Medzi choroby, ktoré môžu ligurček postihnúť, patrí napríklad múčnatka, pleseň šedá alebo čierna koreňová hniloba. Aby ste sa zabránili vzniku chorôb či napadnutiu škodcami, je dôležité dbať na pravidelnú kontrolu rastlín. Pokiaľ zaznamenáte akékoľvek príznaky napadnutia, je vhodné postihnuté časti rastliny okamžite odstrániť. Na rastlinu potom použite vhodné prípravky proti škodcom a chorobám.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: kedy sa vyskytuje a aké sú riziká
Akrylamidy sú chemická látka, ktorá vzniká pri spracovaní potravín pri vysokej teplote. Prečítajte si, čo je akrylamid a ako sa tvorí v potravinách.
-
Recept na kimči: fermentované kórejské jedlo plné vitamínov
Kimči recept je tradičné kórejské jedlo, ktoré je čoraz obľúbenejšie. Prečítajte si, ako pripraviť kimči a ako dlho ho fermentovať.
-
Nov december 2024: Dvojitá šanca na zmenu a rast v decembri
Nov december 2024 prináša dva silné momenty, ktoré môžu ovplyvniť váš život. Prečítajte si, ako využiť energiu tohto decembrového novolunia.
Markéta Soukalová je študentka architektúry so záujmom o literatúru a umenie. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy a snaží sa zdokonaľovať vo svojom vlastnom písaní. Copywritingom sa zaoberá druhým rokom a písanie sa stalo jej koníčkom.