Kto by odolal lákavej chuti a chrumkavému povrchu langošov? Tieto obľúbené pokrmy majú ich korene hlboko zakorenené v stredoeurópskej kuchyni a predstavujú neodmysliteľnú súčasť mnohých gastronomických zážitkov. Či už máte radi tradičnú receptúru s kysnutým cestom či sušeným droždím alebo hľadáte ľahší variant ako langoše recept z jogurtu, v tomto článku nájdete inšpiráciu a návody na prípravu rôznych druhov langošov, ktoré si zamilujete.
Obsah článku
Langoš
Langoš jetradičné maďarské jedlo, ktoré sa stalo obľúbeným aj v ďalších stredoeurópskych krajinách, vrátane Českej republiky a Slovenska. Jeho základom je kysnuté cesto, ktoré sa smaží v oleji do zlatista. Langoše sa najčastejšie podávajú s cesnakom, strúhaným syrom a kyslou smotanou, ale existuje mnoho ďalších variácií, ktoré zahŕňajú rôzne slané aj sladké náplne.
História langoša siaha až do čias starého Ríma, kde sa podobné pokrmy pripravovali ako jednoduché a rýchle jedlo. V Maďarsku sa langoše rozšírili predovšetkým ako lacné a výdatné jedlo pre pracujúcu triedu. Názov „langoš“ pochádza z maďarského slova „láng“, čo znamená plameň, pretože pôvodne sa cesto peklo v peci na otvorenom ohni. Dnes sa langoše obvykle vyprážajú v oleji, čo im dodáva charakteristickú chuť a textúru.
S čím podávať langoš?
Langoše sa tradične podávajú s jednoduchými, ale chutnými ingredienciami, ktoré zdôrazňujú ich lahodnú chuť a chrumkavú textúru. Najobľúbenejšou kombináciou je cesnak, strúhaný syr a kyslá smotana. Cesnak dodáva langošom výraznú pikantnosť, syr sa krásne rozteká na horúcom povrchu a kyslá smotana dodáva jemnú kyslosť, ktorá vyvažuje ostatné chute. Mnohí ľudia tiež radi pridávajú kečup alebo tatársku omáčku, čo pridáva ďalšiu vrstvu chuti a textúry.
Langoša možno ale servírovať aj mnohými ďalšími spôsobmi. Slané varianty môžu zahŕňať údeniny, ako je šunka, slanina alebo klobása, ktoré pridajú sýtosť a výraznejšiu chuť. Zeleninové prísady ako paradajky, papriky, cibuľa alebo olivy môžu dodať sviežosť a chrumkavosť. Pre milovníkov sladkých jedál je možné langoše podávať s marmeládou, nutellou, medom alebo čerstvým ovocím, ako sú jahody alebo banány. Tieto sladké varianty robia z langošov nielen skvelé hlavné jedlo, ale aj skvelý dezert. Možností je nespočetné množstvo, takže každý si môže nájsť vlastnú obľúbenú kombináciu.
Langoše recept
Langoše sú vynikajúcim pokrmom, ktorý si môžete ľahko pripraviť doma a potešiť tak vašu rodinu alebo priateľov. Existuje niekoľko variantov cesta na langoše, ktoré sa líšia použitými ingredienciami a postupmi. Medzi najobľúbenejšie patria langoše z jogurtu a langoše zo sušeného droždia. Oba tieto recepty sú jednoduché na prípravu a umožnia vám vytvoriť chutné a chrumkavé langoše bez veľkého úsilia.
Klasický recept na nadýchané langoše
Langoše sú tradičným stredoeurópskym pokrmom, ktorý má korene v maďarskej kuchyni . Táto vyprážaná placka z kysnutého cesta je obľúbená nielen na trhoch a festivaloch, ale aj ako domáca pochúťka. Klasický recept na langoše využíva čerstvé droždie, ktoré dodáva cestu nadýchanosť a bohatú chuť. Tento recept vám ukáže, ako pripraviť autentické langoše, ktoré si zamilujete.
Ingrediencia:
- 500 g hladkej múky
- 25 g čerstvého droždia
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička cukru
- 300 ml teplého mlieka
- 100 ml teplej vody
- 1 vajcia
- olej na vyprážanie
Postup:
- Najskôr je dôležité droždie aktivovať. Čerstvé droždie rozdrvte v teplom mlieku spolu s cukrom a nechajte stáť 10-15 minút, kým zmes nezačne peniť.
- Do veľkej misy preosejte hladkú múku a pridajte soľ. Prilejte zmes s droždím, pridajte teplú vodu a vajcia. Dôkladne premiešajte a prehneťte, kým nevznikne hladké a elastické cesto. Cesto by malo byť mäkké, ale nie lepkavé. Ak je príliš suché, pridajte trochu teplej vody a ak je príliš lepivé, pridajte múku.
- Cesto prikryjeme čistou utierkou a nechajte kysnúť na teplom mieste asi 1 hodinu, kým nezdvojnásobí jeho objem. Kysnutie je kľúčové pre dosiahnutie správnej štruktúry a nadýchanosti langošov.
- Po vykysnutí cesto rozdeľte na menšie kúsky s veľkosťou menšieho jablka. Každý kúsok cesta vytvarujeme do placky s hrúbkou cca 1 cm. Snažte sa, aby placky mali rovnomernú hrúbku, aby sa vyprážali rovnomerne.
- V hlbokej panvici rozohrejte dostatočné množstvo oleja na strednú teplotu. Akonáhle je olej dostatočne horúci, langoše osmažte z oboch strán do zlatista, približne 2-3 minúty na každej strane. Hotové langoše nechajte odkvapkať na papierovej utierke, aby sa odstránil prebytočný olej.
Klasické langoše sú vynikajúcou pochúťkou, ktorá sa hodí ako na rýchly obed, tak na večerné posedenie s priateľmi. Vďaka kysnutému cestu sú langoše nadýchané a majú bohatú chuť, ktorú je možné ďalej vylepšiť rôznymi prílohami. Podávajte ich s tradičnými ingredienciami, ako je cesnak, strúhaný syr a kyslá smotana, alebo experimentujte s rôznymi náplňami podľa vašej chuti.
Langoše bez kysnutia z jogurtu
Langoše z jogurtu sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú rýchlu a jednoduchú variantu tohto obľúbeného pokrmu. Jogurt dodáva cestu jemnosť a vláčnosť, čo robí langoše ľahšie a nadýchanejšie. Tento recept je ideálny pre situácie, keď nemáte veľa času, ale chcete si pochutnať na domácich langošiach.
Ingrediencia:
- 500 g hladkej múky
- 1 téglik bieleho jogurtu (cca 150 g)
- 1 vajcia
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička prášku do pečiva
- 200 ml teplej vody
- olej na vyprážanie
Postup:
- Začnite prípravou cesta na langoše. Do veľkej misy preosejte hladkú múku a pridajte prášok do pečiva a soľ. Dobre premiešajte, aby sa všetky suché ingrediencie rovnomerne spojili.
- V inej mise zmiešajte jogurt, vajcia a teplú vodu. Zmes pomaly prirábajte do múčnej zmesi a dôkladne miešajte, kým nevznikne hladké a elastické cesto. Pokiaľ je cesto príliš tuhé, pridajte trochu vody a pokiaľ je príliš riedke, pridajte múku.
- Cesto nechajte 10-15 minút odpočinúť, aby sa s ním lepšie pracovalo a získalo správnu konzistenciu.
- Cesto rozdeľte na menšie kúsky o veľkosti zhruba menšieho jablka. Každý kúsok cesta vytvarujte do placky s hrúbkou cca 1 cm. Snažte sa, aby placky mali rovnomernú hrúbku, aby sa vyprážali rovnomerne.
- V hlbokej panvici rozohrejte dostatočné množstvo oleja na strednú teplotu. Akonáhle je olej dostatočne horúci, langoše osmažte z oboch strán do zlatista, približne 2-3 minúty na každej strane. Hotové langoše nechajte odkvapkať na papierovej utierke, aby sa odstránil prebytočný olej.
Langoše z jogurtu sú vynikajúca a rýchla alternatíva klasických langošov. Vďaka jogurtu je cesto jemné a vláčne, čo pridáva ďalší rozmer chuti a textúry. Tento recept je ideálny pre rýchle obedy, večere alebo ako skvelá pochúťka na večierkoch. Podávajte ich s tradičnými prílohami, ako je cesnak, strúhaný syr a kyslá smotana, alebo experimentujte s rôznymi náplňami podľa vašej chuti. Dobrú chuť!
Langoše s kyslou smotanou
Langoše bez kysnutia sú skvelou alternatívou pre tých, ktorí hľadajú rýchly a jednoduchý spôsob, ako si vychutnať túto obľúbenú pochúťku. Tento recept využíva netradičné ingrediencie, ktoré umožňujú rýchle prípravy bez nutnosti čakania na kysnutiecesta. Výsledok je stále vynikajúci – chrumkavé a lahodné langoše, ktoré si zamilujete.
Ingrediencia:
- 500 g hladkej múky
- 1 šálka kyslej smotany
- 1 vajcia
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička prášku do pečiva
- 200 ml teplej vody
- olej na vyprážanie
Postup:
- Múku preosejte do misy a pridajte prášok do pečiva a soľ. Dobre premiešajte.
- V inej mise zmiešajte kyslú smotanu, vajcia a teplú vodu. Pomaly prilejte tekutú zmes do múčnej zmesi a dôkladne premiešajte, kým nevznikne hladké a elastické cesto.
- Cesto rozdeľte na menšie kúsky a každý kúsok vytvarujte do placky s hrúbkou cca 1 cm.
- V hlbokej panvici rozohrejte dostatočné množstvo oleja na strednú teplotu. Akonáhle je olej dostatočne horúci, langoše smažte z oboch strán do zlatista, približne 2-3 minúty na každej strane. Hotové langoše nechajte odkvapkať na papierovej utierke, aby sa odstránil prebytočný olej.
Týmito jednoduchými krokmi si môžete rýchlo a ľahko pripraviť lahodné langoše bez kysnutia. Podávajte ich s obľúbenými prílohami, ako je cesnaková omáčka, strúhaný syr, alebo kyslá smotana, a užite si pochúťku plnú chuti a textúry. Dobrú chuť!
Domáce langoše zo sušeného droždia
Langoše zo sušeného droždia sú klasickou verziou tohto obľúbeného pokrmu. Použitie droždia dodáva cestu bohatšiu chuť a nadýchanejšiu textúru. Tento recept je ideálny,ak máte viac času a chcete si užiť tradičnú prípravu langošov s autentickou chuťou.
Ingrediencia:
- 500 g hladkej múky
- 1 vrecko sušeného droždia (cca 7 g)
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička cukru
- 300 ml teplej vody
- olej na vyprážanie
Postup:
- V malej miske zmiešajte teplú vodu s cukrom a sušeným droždím. Nechajte stáť 10 minút, kým zmes nezačne peniť. To znamená, že droždie je aktívne a pripravené na použitie.
- Do veľkej misy preosejte hladkú múku a pridajte soľ. Prilejte zmes s droždím a dobre premiešajte, kým nevznikne hladké a elastické cesto. Cesto by malo byť mäkké, ale nie lepkavé. Ak je príliš suché, pridajte trochu teplej vody a ak je príliš lepkavé, pridajte múku.
- Cesto prikryte čistou utierkou a nechajte kysnúť na teplom mieste asi 1 hodinu, kým nezdvojnásobí jeho objem. Kysnutie je kľúčové pre dosiahnutie správnej štruktúry a nadýchanosti langošov.
- Po vykysnutí cesto rozdeľte na menšie kúsky s veľkosťou menšieho jablka. Každý kúsok cesta vytvarujte do placky s hrúbkou cca 1 cm. Snažte sa, aby placky mali rovnomernú hrúbku, aby sa vyprážali rovnomerne.
- V hlbokej panvici rozohrejte dostatočné množstvo oleja na strednú teplotu. Akonáhle je olej dostatočne horúci, langoše smažte z oboch strán do zlatista, približne 2-3 minúty na každej strane. Hotové langoše nechajte odkvapkať na papierovej utierke, aby sa odstránil prebytočný olej.
Langoše zo sušeného droždia prinášajú tradičnú chuť a nadýchanú textúru, ktorú mnohí milovníci langošov preferujú. Tento recept vyžaduje trochu viac času kvôli kysnutiu cesta, ale výsledok stojí za to. Podávajte ich s obľúbenými prílohami, ako je cesnak, strúhaný syr a kyslá smotana, alebo experimentujte s rôznymi náplňami podľa vašej chuti. Užite si tento klasický recept a doprajte si autentickú chuť domácich langošov.
Tipy a triky pre dokonalé langoše
Hoci príprava langošov nie je nijako zložitá, existujú určité tipy a triky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť dokonalý výsledok. Nasledujúce rady vám pomôžu prekonať prípadné prekážky a užiť si tie najlahodnejšie langoše, ktoré ste kedy mali.
- Správne množstvo vody: Pri príprave cesta je dôležité pridávať vodu postupne. Začnite s menším množstvom a pridajte ďalšie, pokiaľ je cesto príliš suché. Naopak, pokiaľ je cesto príliš lepkavé, pridajte trochu múky.
- Teplota oleja: Správna teplota oleja je kľúčová pre vytvorenie chrumkavého a zlatistého povrchu langošov. Ideálna teplota je okolo 180-190 °C. Pokiaľ je olej príliš studený, langoše sa budú nasávať oleje a byť mastné a pokiaľ je príliš horúci, langoše sa môžu spáliť zvonku a zostať nedopečené vo vnútri.
- Pravidelná hrúbka cesta: Keď tvarujete langoše, snažte sa udržať pravidelnú hrúbku cesta po celej ploche. To zaistí, že sa langoše budú rovnomerne smažiť a získajú rovnomernú textúru.
- Správna veľkosť placiek: Langoše by mali byť dostatočne veľké, aby sa po vyprážaní neboli príliš krehké a malé, ale zároveň nie príliš veľké, aby sa dobre prepiekli vo vnútri.
- Okvapkanie prebytočného oleja: Po vyprážaní langošov je dôležité nechať ich dobre odkvapkať na papierových obrúskoch alebo na rošte, aby sa odstránil prebytočný olej a langoše zostali krehké a chutné.
S týmito jednoduchými tipmi a trikmi máte vo vašich rukách recept na dokonalé langoše. Pamätajte, že aj keď je príprava langošov zábavná, vyžaduje určitú prax a trpezlivosť. S trochou cviku a týchto užitočných rád sa vám však čoskoro podarí pripraviť langoša ako profesionál. Tak si pripravte vaše obľúbené ingrediencie, pustite sa do práce a užite si tú najlepšiu chuť domácich langošov.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Recept anglické raňajky: Pripravte si doma pravú Anglicku!
-
Citáty o ľuďoch: 36 hlbokých, vtipných a sladkých citátov
Citáty o ľuďoch sú skvelým spôsobom, ako sa pozrieť na ľudskú povahu z rôznych uhlov pohľadu. V článku sa dozviete rôzne typy citátov o ľuďoch.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: kedy sa vyskytuje a aké sú riziká
Akrylamidy sú chemická látka, ktorá vzniká pri spracovaní potravín pri vysokej teplote. Prečítajte si, čo je akrylamid a ako sa tvorí v potravinách.
-
Recept na kimči: fermentované kórejské jedlo plné vitamínov
Kimči recept je tradičné kórejské jedlo, ktoré je čoraz obľúbenejšie. Prečítajte si, ako pripraviť kimči a ako dlho ho fermentovať.
Markéta Soukalová je študentka architektúry so záujmom o literatúru a umenie. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy a snaží sa zdokonaľovať vo svojom vlastnom písaní. Copywritingom sa zaoberá druhým rokom a písanie sa stalo jej koníčkom.