Kečup recept

Kečup recept: Máte veľa paradajok? Urobte domáci kečup!

Hľadáte ideálny domáci kečup recept? Leto je v plnom prúde a my pomaly začíname žať úrodu z našich záhradiek a balkónov. Medzi najobľúbenejšie a najčastejšie pestované plodiny patria čučoriedky, maliny, jahody, uhorky, šaláty, cukety a paradajky. A sú to práve paradajky, ktorých máme občas prebytok a lámeme si hlavu nad tým, čo z nich vytvoríme. Čím ďalej viac populárne sú paradajkové džúsy, alebo napr. domáci kečup. Chcete si pripraviť kečup z paradajok a neviete ako na to? Vyskúšajte náš skvelý kečup recept! Ako postupovať, čo sa dáva do kečupu a ako ho následne skladovať? Na všetky tieto otázky nájdete v tomto článku jednoduché odpovede. Skúsite to s nami?

Čo budeme na domáci kečup potrebovať

Domáci kečup z paradajok má samozrejme svoj základ a tým nie je nič iné, než práve paradajky. Medzi veľmi dôležité ingrediencie patrí ocot, soľ a cukor. Tieto tri ingrediencie sa nám postarajú o správnu chuť a tiež o zakonzervovaní nášho kečupu. Nemal by chýbať ani bobkový list, celý klinček, nové korenie, mletá škorica, čierne korenie a mletá sladká paprika. Nelúpané jablká by mali byť tiež súčasťou prísad. Nielen že dodajú kečupu skvelú chuť, ale fungujú aj ako zahusťovadlo. Pokiaľ máme radšej ostrejší kečup, mletú sladkú papriku môžeme nakombinovať s mletou pálivou paprikou, alebo pridať čili papričku. Niekto do kečupu pridáva aj cibuľu. Samozrejmosťou sú aj zaváracie poháre.

Domáci kečup recept

Ako si vyrobiť domáci kečup? Postup je veľmi jednoduchý a zvládne ho aj ten menej skúsený kuchár.

Čo sa dáva do kečupu?

  • 2 kg paradajok
  • 2 väčšie cibule
  • 2 – 3 väčšie jablká
  • 125 ml octu
  • polievková lyžica soli
  • polievková lyžica mletej sladkej papriky
  • čajová lyžička štipľavej papriky alebo chilli paprička (podľa chuti)
  • 5 ks klinčekov
  • 5 ks nového korenia
  • 5 guličiek korenia
  • 150 g cukru
  • 2 ks bobkového listu
  • pol čajovej lyžičky mletej škorice
domáci kečup

Ako urobiť kečup z paradajok?

  1. Umyjeme a očistíme paradajky, cibuľa aj jablká.
  2. Rajčiny, jablká a cibuľu si nakrájame ideálne na kolieska.
  3. Nakrájané ingrediencie dáme variť asi na 1,5 hodiny s octom, soľou, mletou sladkou paprikou, pálivou paprikou, klinčekmi, novým korením a korením.
  4. Následne pridáme cukor a varíme bez pokrievky ešte asi 15 – 20 minút.
  5. Po dovarení všetko rozmixujeme, precedíme a nalejeme do pripravených sterilizovaných pohárov s uzáverom.
  6. Pohárom dôkladne utrieme hrdlá a poriadne ich zaviečkujeme.
  7. Necháme ich vychladnúť hore dnom.

Skladovanie domáceho kečupu

Ako skladovať domáci kečup? Kečup bez zavárania vydrží v chladničke alebo v chlade zhruba pol roka. Dôležité je kečup do chladu dať až vo chvíli, keď bude úplne vychladnutý. Na dlhšiu výdrž sa však odporúča kečup zavariť. Je to veľmi ľahké a zvládne to každý.

Ako na zavarenie kečupu?

  1. Poháre aj viečka musia byť riadne umyté, osušené a vyvarené, odporúča sa nechať ich uschnúť napr. v rúre a nesušiť utierkou (ideálne sú rovnako veľké poháre).
  2. Poháre naplníme zhruba 2 cm pod okraj pohára.
  3. Na poháre dáme viečka a poriadne ich utiahneme
  4. Pripravené poháre naukladáme do hrnca (ideálne priamo do zaváracieho) a nalejeme vodu po okraj pohárov. Pokiaľ nemáme zavárací hrniec, vystačíme si s obyčajným, ale na dno umiestnime utierku, aby poháre následne pri varení nepopraskali.
  5. Kečup zavárame na 80 stupňov asi 30 minút.
  6. Poháre potom otočíme hore dnom, aby z nich utiekol vzduch. Necháme ich úplne vychladnúť a dáme do chladu. Zavarený kečup by mal vydržať viac ako rok.
kečup recept

Výhody domáceho kečupu

Doma pripravený kečup má množstvo výhod. Jednou z prvých výhod je, že vieme, čo v kečupe skutočne je. Kečup je tak bez pridaných konzervantov a umelých látok. Má minimum kalórií, tuku a sacharidov. Oproti tomu obsahuje veľké množstvo lykopénu. Lykopén je antioxidant a prispieva k podpore zdravej hladiny cholesterolu ak zníženiu rizika rôznych druhov rakoviny. Okrem iného má vysoký obsah vitamínu A, ktorý má pozitívny vplyv na náš zrak, kožu, sliznicu a kosti.

Pre veľkú úrodu paradajok je veľmi dôležité zaštipovanie paradajok. Viete, ako na to?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *