Sekundárne metabolity: Čo to je a aké látky do nich radíme?

Sekundárne metabolity: Čo to je a aké látky do nich radíme?

Sekundárny metabolizmus produkuje látky alebo metabolity, ktoré na rozdiel od primárneho metabolizmu nie sú priamo súčasťou rastu, vývoja či rozmnožovania organizmu.  Pri absencii týchto metabolitov síce nedochádza k okamžitému usmrteniu organizmu, ale môže dôjsť napríklad k značnému oslabeniu či zníženiu šance na rozmnožovanie.

Medzi sekundárne metabolity radíme napr.:

  • Alkaloidy – sa hojne vyskytujú u rastlín a môžu pôsobiť negatívne (halucinogénne účinky, jedy) alebo pozitívne (lieky, lákanie opeľovačov). V súčasnej dobe je známych viac ako 6000 alkaloidov. Medzi známe alkaloidy patrí napr. kofeín a nikotín.
  • Saponíny – sú to chemické zlúčeniny vyskytujúce sa prirodzene v rastlinách. Saponíny majú schopnosť vytvárať penu pri kontakte s vodou, čo ich robí vhodné na výrobu mydiel, šampónov a ďalších čistiacich prostriedkov. V potravinách sa saponíny nachádzajú v niektorých strukovinách, ako sú šošovica, hrach, fazuľa alebo cícer. Môžu mať význam pre zdravie, pretože bolo preukázané, že ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi a majú priaznivý vplyv na imunitný systém.
  • Terpény – Látky vyskytujúce sa prevažne v rastlinách, v ktorých sú zodpovedné za vône a arómy. Terpény sa široko využívajú v potravinárstve, kozmetike a lekárstve.
  • Flavonoidy – Sú to látky vyskytujúce sa v rastlinách prispievajúce k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom a to vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam. S flavonoidmi sa stretneme v jedle, čo bežne konzumujeme ako napr. čučoriedky, arónie, zelený čaj a citrusy.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *