kinestetika

Kinestetika: Čo to je a 6 základných kinestetických princípov

Kinestetika je odbor zaoberajúci sa pohybom a polohou tela. Názov vznikol spojením dvoch slov a to kinesis (pohyb) a aesthetics (vnímanie). Tento koncept založili v 70. rokoch 20. storočia dvaja doktori a to Dr. Frank Hatch a Dr. Lenny Maietta.

Pomocou analýzy ľudského pohybu je možné pochopiť základy ľudského pohybu a tým predchádzať vzniku komplikácií z imobility, podporovať fyziologický pohyb a mobilizovať kĺby a svaly. Dôraz je kladený predovšetkým na prevenciu a rehabilitáciu.

Pri vykonávaní pomáha ošetrujúcemu personálu vykonávať pohyb s pacientom za čo najmenšieho použitia sily a tiež minimalizuje šancu zranenia pri manipulácii s pacientmi.

Kinestetika a jej základné princípy

1. Interakcie

Interakcia zahŕňa kvalitu výmeny medzi dvoma ľuďmi. Starostlivosť prebieha ako interakcia, kde sú zahrnuté úmysly a aktivity klienta. Naše zmysly sú základom pre interakciu.

2. Funkčná anatómia

Funkčná anatómia poskytuje anatomické základy pre pohyb a orientáciu vo vlastných anatomických štruktúrach. Pohybový aparát je nástrojom s funkciami flexibility a stability.

3. Ľudský pohyb

Pohybová aktivita vyžaduje špecifické pohybové vzorce, do ktorých sú integrované nosné a transportné roviny, podporujúce fyziologický pohyb.

4. Ľudské funkcie

Pohybové vzorce sú základom pre denné funkcie a plynulý priebeh vnútorných funkcií v rôznych pozíciách. Kinestetika rozlišuje sedem základných pozícií.

5. Námaha

Pohyb vyžaduje svalovú silu. Efektívny pohyb spočíva vo vytváraní ťahu alebo tlaku bez veľkej námahy, kontrolovaný prostredníctvom zosilnenia tlaku a ťahu.

6. Okolie

Pohyb je ovplyvnený zemskou príťažlivosťou, ľuďmi a materiálmi. Kvalita okolia ovplyvňuje svalový tonus a pohyb. Pre zdravé telo a funkcie je možné meniť okolie alebo pohybové zvyklosti.