Umelá inteligencia (AI) Je program, ktorý pomocou matematiky a logiky počítačových systémov simuluje ľudské myslenie. Dokáže predpovedať a vykonávať akcie na základe vstupných dát. Umelá inteligencia sa tiež dokáže učiť z vlastných chýb a tým sa zdokonaľovať.
Druhy umelej inteligencie
Obmedzená AI
Dokáže vykonávať úzko vymedzené úlohy, ako napríklad chatbot, AI asistenti, autonómne vozidlá. Obmedzená umelá inteligencia je zatiaľ najvyššie dosiahnutý typ, ktorý reálne máme a používame.
Všeobecná AI
Všeobecná umelá inteligencia by mala byť schopná riešiť rôzne úlohy rovnako dobre alebo lepšie ako človek a to bez predchádzajúceho učenia daných úloh a tiež by mala byť schopná sama uvažovať a mať predstavivosť ako človek. Tento typ ale nájdete maximálne v sci-fi filmoch.
Superinteligencia
Tento typ mal byť vrcholom umelej inteligencie, ktorý by predčil človeka úplne vo všetkých oblastiach a to vrátane vedeckej tvorivosti, všeobecných znalostí a tiež sociálnych zručností.
Príklady umelej inteligencie v každodennom živote
- Online nakupovanie a reklama – pri surfovaní po internete vám AI na mieru podľa predchádzajúceho vyhľadávania zobrazuje produkty/reklamy
- Osobní asistenti – asistenti vo vašom smartfóne alebo počítači ako sú Siri, Bixby a Cortana
- Strojové preklady – Programy prekladajúce hovorený aj písaný text pracujú s AI
- Autá – Niektoré autá využívajú AI vo forme Autopilota (Tesla) alebo pri detekcii nebezpečnej situácie (Systém VI-DAS)
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.