Demagog

Demagóg: Čo je to demagógia a ako sa historicky vyvíjal jej význam

Slovo demagóg pochádza zložením gréckych slov démos = „ľud“ a agógos = „vodca“.

Pri doslovnom preklade teda dostaneme pojem vodca ľudu, avšak význam slova demagóg nie je tak jednoznačný, pretože ľudia ho používali dosť náhodne a voľne. 

Popíšem Vám teda, ako sa tvarovalo chápanie slova demagóg, ako sa v priebehu času menilo, ako ho ľudia vnímajú dnes a čo vlastne myslia tým, keď pri poháriku vína nazývajú svojho bývalého partnera či nenávideného politika demagógom.

Čo je to Demagóg?

Význam demagógie sa úzko viaže na politickú scénu, predovšetkým na politických „vodcov“ alebo moderne povedané „lídrov”.
V súčasnosti týmto označením myslíme najmä manipulatívneho politika v popredí strany, ktorý vedome prekrúca pravdu a apeluje na emócie voličov s cieľom ich ovplyvniť.

Títo lídri často hovoria o témach, ktoré rezonujú so sociálne slabými alebo menej informovanými vrstvami obyvateľstva. Pomocou sloganov, planých sľubov a najmä prekrúcania faktov, cielene na emócie, si získavajú podporu tejto skupiny, čo im následne posilňuje ich mocenskú pozíciu.

História a vznik Demagógie

V minulosti neboli demagógovia vnímaní tak negatívne ako dnes. V antickom Grécku, odkiaľ tento termín pochádza, vládla aristokracia – vláda privilegovaných, ľudí z najvyšších spoločenských vrstiev. Proti tomuto systému však povstala demokracia – systém založený na princípe rovného hlasu všetkých občanov.

A práve demagógovia zohrali kľúčovú úlohu pri mobilizácii ľudu proti aristokracii. Dokázali zjednotiť bežných ľudí a svojím odhodlaním presadzovať demokratické ideály prispeli k jej víťazstvu.

Príklady demagógie

Pojem demagógia je pomerne zložitý a viaže sa naň mnoho historických udalostí, ktoré pohľad na toto slovo menili. Pre ľahšie pochopenie tohto slova bez potreby dlhého výpočtu historických vplyvov Vám tu uvediem príklady, ktoré Vám dajú jasnú predstavu o demagógii.

Joseph McCarthy, 1950 (reč v Senáte USA)
„Vláda Spojených štátov je zamorená komunistami, ktorí plánujú prevzatie nášho štátu!“
McCarthy rozpútal hon na čarodejnice počas studenej vojny, keď bez dôkazov obviňoval politikov a intelektuálov z komunizmu.

George Wallace, 1963 (inauguračná reč ako guvernér Alabamy)
„Segregácia teraz, segregácia zajtra, segregácia navždy!“
Wallace, ako zástanca rasovej segregácie, využíval demagógiu k manipulácii emóciami a obhajobe rasovej diskriminácie v Spojených štátoch.

Demagógia v ľudovom ponímaní

Keď si Vaša kamarátka pri poháriku vína posťažuje na bývalého partnera, pravdepodobne tým nechce povedať, že je manipulujúci politik. Slovo demagóg sa v bežnej reči stalo synonymom pre človeka, ktorý prekrúca pravdu, aby dosiahol svoj cieľ.

Označenie demagóg tak môže tiež popisovať osobu, ktorá odmieta prijať zodpovednosť za svoje správanie, a radšej manipuluje realitou tak, aby za všetko niesol vinu niekto iný, zatiaľ čo ona si zachováva „čistý štít“.

Kolega v práci

V práci niekto nedokončí dôležitý projekt načas. Keď sa na to spýta šéf, vinník namiesto priznania svojej chyby začne obviňovať ostatných členov tímu, že mu nedodali načas podklady. Manipuluje informáciami, aby sa vyhol kritike a zachoval si tvár.

Rodinné hádky

Rodič kritizuje svoje dieťa za zlé známky, ale namiesto toho, aby dieťa uznalo, že sa malo lepšie pripraviť, začne vyčítať rodičovi, že mu nikdy nedáva dostatok času na štúdium, pretože ho núti robiť domáce práce. Takto dieťa posunie vinu späť na rodiča, aby sa vyhlo zodpovednosti za svoje vlastné zlyhanie.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *