Každoročne prináša sviatok svätého Mikuláša jedinečnú atmosféru plnú radosti, láskavosti a očakávania. Tento sviatok je spätý s príbehmi o štedrosti a starostlivosti o potrebné. V tomto článku sa ponoríme do histórie a symboliky tejto významnej postavy a odhalíme, prečo je jeho príchod sprevádzaný čertom a anjelom. Kedy chodí Mikuláš, prečo chodí s čertom a anjelom a ako sa na nich pripraviť?
Obsah článku
Kedy chodí Mikuláš 2024?
Svätý Mikuláš sa oslavuje 6. decembra ak deťom tradične prichádza v predvečer svojho sviatku (5. decembra), v školách potom 6. decembra. V roku 2024 príchod Mikuláša vychádza na štvrtok, v roku 2025 potom na piatok.
Prečo k nám chodí Mikuláš, čert a anjel?
Príchod Mikuláša spoločne s čertom a anjelom má hlboké korene v tradičných folkloristických a náboženských tradíciách. Existuje niekoľko dôvodov, prečo táto triumvirátna skupina navštevuje domovy. Čert a anjel spolu s Mikulášom tvoria symbolický kontrast medzi dobrom a zlom, prinášajú do príbehu o Mikulášovi hlbšiu vrstvu morálneho rozmeru a poukazujú na rozdiely ľudského správania.
Tradičné povesti o Mikulášovi, čertovi a anjelovi môžu slúžiť ako výchovný prostriedok pre deti, keď Mikuláš odmeňuje hodné deti, čert napomína tie neposlušné, a anjel predstavuje povzbudenie k dobrým činom. Táto kombinácia podnecuje detskú predstavivosť a učí ich hodnotám spravodlivosti a lásky. Prítomnosť anjela v sprievode Mikuláša môže tiež posilňovať náboženský rozmer vianočných osláv a pripomínať veriacim hodnoty kresťanskej viery.
Svätý Mikuláš
Svätý Mikuláš, známy aj ako svätý Nicholas, bol historická postava a biskup, ktorý žil v 4. storočí v Myre, čo je dnešné turecké mesto Demre. Narodil sa pravdepodobne okolo roku 270 a zomrel okolo roku 343.
Svätý Mikuláš bol známy svojou štedrosťou a láskou k deťom a potrebným. Symbolicky je svätý Mikuláš zobrazovaný ako starý muž s bielou plnovousom, obliekajúcou sa do biskupského rúcha. Mikuláš je uctievaný v katolíckej, pravoslávnej aj v niektorých protestantských cirkvách, a jeho pamiatka je dodnes zachovávaná rôznymi tradičnými oslavami po celom svete.
Čert
Prítomnosť čerta v sprievode svätého Mikuláša má korene v ľudových tradíciách a folklóre. Táto kombinácia postáv vytvára dramatický kontrast medzi dobrom a zlom, a čert hrá úlohu trestajúcej postavy. Čert je vnímaný ako stelesnenie zla a nezbednosti, zatiaľ čo svätý Mikuláš symbolizuje dobro a štedrosť. Tradícia tvrdí, že čert v sprievode Mikuláša prichádza varovať nezbedné deti a napomenúť ich za ich zlé správanie. Mikuláš potom môže dať deťom prostredníctvom čerta rôzne druhy trestov alebo poučenia.
Anjel
Prítomnosť anjela v sprievode svätého Mikuláša predstavuje protiklad k postave čerta a pridáva ďalšiu vrstvu symboliky k tejto tradičnej udalosti. Anjel je v kresťanskej tradícii vnímaný ako bytosť symbolizujúca dobro, lásku a ochranu. Prítomnosť anjela v sprievode Mikuláša posilňuje dojem, že Mikuláš je poslom lásky a dobrých skutkov, prinášajúcim radosť a ochranu deťom. Anjel tiež symbolizuje výchovný prvok, povzbudzujúci dobré správanie a pripomínajúci deťom, že sú chránené a milované.
Ako sa na Mikuláša pripraviť?
Príprava detí na príchod Mikuláša môže byť kúzelným zážitkom a zároveň skvelou príležitosťou na výchovu a učenie o hodnotách. Tu sú niektoré spôsoby, ako deťom príjemne priblížiť tento sviatok:
- Rozprávanie príbehu o svätom Mikuláši: Začnite tým, že deťom priblížite legendu o svätom Mikuláši – ochrancovi detí a patrónovi potrebných. Deti sa tak dozvedia, že nejde o strašenie čertom, ale o láskavosť a štedrosť, ktoré Mikuláš predstavuje.
- Zapojenie do príprav: Deti môžu pomôcť s výzdobou domova. To im dodá pocit zodpovednosti a vzrušenia z nadchádzajúceho večera.
- Trénovanie básničiek alebo pesničiek: Povzbuďte deti, aby sa naučili jednoduchú básničku pre Mikuláša , ktorú potom pred Mikulášom prednesú. Tento zvyk podporuje ich sebavedomie a rozvíja pamäť.
- Vysvetlenie role čerta a anjela: Uistite deti, že tu čert nie je preto, aby ich strašil, ale pripomína, aké dôležité je správať sa pekne a pomáhať druhým.
- Rozhovor o dobrých skutkoch: Sviatok môže byť skvelou príležitosťou, ako s deťmi hovoriť o ich činoch za celý rok a povzbudiť ich k tomu, aby aj naďalej robili dobré skutky.
Takáto príprava môže pomôcť deťom prežiť sviatok radostne a bez zbytočného strachu. Naučte deti, že Mikuláš je symbolom láskavosti a dobrých skutkov.
Čo dať do mikulášskej nádielky?
- Magnetky, nálepky alebo niečo na tvorenie
- Ovocie
- Bonbóny a iné sladkosti
- Orechy a sušené ovocie
- Čokoládové figúrky a perníčky
- Adventný kalendár
- Pre neposlušné deti uhlie alebo zemiaky
- Domáce sušené ovocie alebo müsli tyčinky
- Ponožky s veselými vzormi alebo rukavice
- Drobné hračky alebo kreatívne sady
- Rozprávková knižku, omaľovánky, pexeso
Mohlo by vás tiež zaujímať: List Ježiškovi: Čo si priať na Vianoce a ako si o to napísať.
Markéta Soukalová je študentka architektúry so záujmom o literatúru a umenie. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy a snaží sa zdokonaľovať vo svojom vlastnom písaní. Copywritingom sa zaoberá druhým rokom a písanie sa stalo jej koníčkom.