film

KVÍZ Dejiny filmu: otázky nielen pre audiovizuálnych nadšencov

Film je fenomén, ktorý hýbe celým svetom. Z média, ktoré bolo pôvodne určené len na dokumentovanie reality, sa za 129 rokov svojej existencie stal sprievodca veľkými životnými udalosťami. Film sa stal zámienkou na prvé rande, oslavou vysvedčenia alebo únikom z trápneho rozhovoru.

K dispozícii sú multiplexy, veľké streamovacie portály či online prehrávače. Máme neustály prístup k neprebernému množstvu audiovizuálnej produkcie v širokej škále žánrov. Film však nebol vždy na takej úrovni ako dnes. Nie vždy sme chodili do veľkých popcornových kín a mali sme film na dosah ruky.

Patríte k milovníkom filmu? Viete o histórii kinematografie úplne všetko? Aký bol prvý film na svete alebo kde sa premietal prvý film? Otestujte si svoje filmové znalosti naprieč históriou od prvého filmu až po súčasnosť v našom kvíze!

Optické hračky

Optické hračky sú tu s nami už od 17. storočia. Prvé vlny úžasu sa prehnali Rímom, kde sa deti hrali s prvou laternou magikou, čo v preklade znamená čarovný lampáš. Hračka fungovala na jednoduchom princípe: bolo to prvé zariadenie so šošovkou. Svetlo prechádzalo cez šošovku a svietilo cez fóliu, vďaka čomu sa obraz z fólie premietal na stenu. Ako zdroj svetla stačila zapálená sviečka.

Táto čarovná lampa bola prvým zábleskom vynálezu dnešného fotoaparátu. Pozorovanie tohto javu bolo rozhodujúce pri objavovaní spôsobu premietania obrazu. Aj dnešné fotoaparáty fungujú na rovnakom princípe – do objektívu fotoaparátu preniká svetlo, ktoré môže byť prirodzené (denné svetlo) alebo umelé. Vo vnútri fotoaparátu sa nachádza snímač, ktorý zachytáva svetlo, a na základe dopadu svetla snímač zaznamená obraz.

Ďalšou zaujímavou hračkou bol nepochybne fantaskop, ktorý zostrojil Joseph Plateau, belgický profesor experimentálnej fyziky. Fantaskop bola hračka, ktorá simulovala pohyb. Drážkovaný disk zobrazoval činnosť, napríklad plávanie, v niekoľkých sekvenciách. Dieťa vzalo disk pred zrkadlo a roztočilo ho. Vykresľovaním rôznych fáz pohybu sa obraz pohyboval. Touto optickou ilúziou sa začala hra s pohyblivým obrazom.

filmove_studio

Camera obscura

Camera obscura je jedným z posledných krokov k prvej kamere. Camera obscura bola v podstate tmavá škatuľa alebo miestnosť s malým otvorom na jednej strane. Svetlo zvonku prechádzalo týmto malým otvorom a vytváralo prevrátený obraz vonkajšieho sveta na protiľahlej stene vnútri škatule.

Camera obscura patrila medzi prelomové zariadenia pri vzniku kinematografie, ktorá pôvodne nebola určená na záznam, premietanie alebo pohyb obrazu. Pôvodne bola pomôckou pre maliarov, ktorí chceli mať predmet svojich diel pred sebou, aby boli efektívnejší a rýchlejší.

Tento fenomén však prevzali najmä kočovné cirkusy, ktoré prevrátený obraz používali ako prvok svojich strašidelných predstavení, ktorých cieľom bolo vystrašiť divákov. Premietali obrazy diablov, čarodejníc a iných nadprirodzených bytostí.

Fascinácia pohyblivým obrazom

Dnes pozeráme filmy predovšetkým kvôli príbehom, ktoré rozprávajú. Prvé filmy však nevyrozprávali príbeh. Ľudí fascinovalo samotné médium, boli nadšení najmä z toho, že vidia pohyblivé obrázky. Prvé filmy zobrazovali bežné každodenné činnosti, napríklad vešanie bielizne alebo kŕmenie sliepok.

Prvý pohyblivý film „Bozk“, ako napovedá názov, zaznamenáva bozk a vytvoril ho Thomas Alva Edison. Edison bol filmom nesmierne fascinovaný, a to až natoľko, že sa rozhodol vybudovať miestnosť určenú výlučne na premietanie filmov, špeciálne navrhnutú tak, aby mu umožnila natáčať filmy najvyššej kvality.

Edisonovi sa tak podarilo vybudovať prvé filmové štúdio na svete. Štúdio malo dokonca otvorenú strechu, aby sa doň dostalo čo najviac prirodzeného svetla.

historie

Nickelodeony

Dnes chodíme do veľkých kín, dáme si popcorn a na veľkom plátne sledujeme diela, ktoré trvajú v priemere dve hodiny a niekedy aj dlhšie. Prvé filmové premietania boli výrazne odlišné.

Kiná boli súčasťou cirkusov alebo divadiel a samotné kiná spočiatku ani neexistovali. Ľudia chodili na filmy, ktoré boli relatívne krátke, a neoddeliteľnou súčasťou sledovania bolo pokrikovanie na filmové postavy, hlasné povzbudzovanie a pohár alkoholu alebo cigara, ktoré prispeli k večernej zábave. Pôvodné premietanie sa naozaj dosť líši od toho, ako ho poznáme dnes.

Táto éra netrvala príliš dlho. S rastúcou popularitou filmu začali postupne vznikať Nickelodeony. Názov „odeon“ pochádza z gréckeho slova pre divadlo a cena lístka bola len 5 centov, čo zodpovedá niklu. Do týchto kín sa zmestilo približne 100 ľudí a filmy sa premietali nepretržite, čo zabezpečovalo stály prílev návštevníkov.

KVÍZ: História filmu

Ste filmový fanatik? Myslíte si, že o filme viete úplne všetko a nič vás nemôže prekvapiť? Otestujte si svoje vedomosti v našom kvíze plnom otázok z celej histórie filmového sveta.

Kvíz o filme

audiovizualni tvorba 1

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *