Cejlónska škorica je prírodným produktom, ktorý sa v posledných rokoch stáva stále viac obľúbeným. Tento druh škorice, ktorý pochádza z Cejlónu (dnešnej Srí Lanky), sa vyznačuje vysokou kvalitou a lahodnou chuťou. Avšak nie je to len jeho vynikajúca chuť, čo z neho robí výnimočnú prírodnú látku, ale má aj celý rad pozitívnych zdravotných účinkov.
Ako ale rozoznať Cejlónsku škoricu od tej bežnej? A aké účinky teda má na naše zdravie? Odpovede na tieto otázky, a aj oveľa viac, sa dozviete v tomto článku.
Obsah článku
Ako spoznať Cejlónsku škoricu
Škorica cejlónska sa od iných druhov škoríc odlišuje najmä svojím vzhľadom, chuťou a vôňou. Tu je niekoľko spôsobov, ako spoznať Cejlónsku škoricu:
- farba – je oveľa svetlejšej hnedej farby ako iné druhy škorice.
- tvar – je charakteristická tenkými a jemnými vrstvami, zatiaľ čo iné škorica sú širšie.
- aróma – má jemnejšiu a sladšiu arómu ako bežná škorica, ktorá má výraznejšiu a kyslejšiu arómu.
- chuť – má menej kyslastú a sladšiu chuť ako tradičná škorica.
Keď kupujete škoricu z Cejlónu, tak by ste mali vyhľadávať iba certifikované produkty, aby ste mali garanciu, že kupujete skutočnú Cejlónsku škoricu. Je dôležité si uvedomiť, že je drahšia ako iné škorica, ale má menej kumarínu, čo je látka, ktorá môže byť toxická vo veľkých množstvách.
Na čo je dobrá Cejlónska škorica?
Cejlónska škorica je dobrá na mnoho vecí, ale používa sa hlavne ako korenie na dochucovanie jedál a nápojov. Môže sa pridávať do dezertov, ako sú rôzne pečené dobroty, pudingy či smoothie, a do teplých nápojov, ako sú čaj a káva.
Často sa tiež používa na korenenie hovädzieho, bravčového alebo kuracieho mäsa, rovnako ako do ryže a zeleninových pokrmov.
Ako korenie v kuchyniach sa využíva po celom svete, a to ako vo svojej čerstvej, tak aj v mletej forme.
V niektorých krajinách sa tiež používa v tradičnej medicíne ako prírodný liek na prechladnutie, bolesti žalúdka, podporu imunity a ako prostriedok na podporu trávenia. Obsahuje antioxidanty a antimikrobiálne látky, ktoré pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi a baktériami.
Má tiež množstvo zdravotných prínosov – od zníženia hladiny cukru v krvi, cez zníženie cholesterolu, až po protizápalové účinky.
Účinky Cejlónskej škorice
Štúdie ukazujú, že pravidelné užívanie Cejlónskej škorice môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou typu 2. Obsahuje látky, ktoré môžu podporovať funkciu mozgu a pomôcť pri prevencii Alzheimerovej choroby a demencie .
Má tiež účinky, ktoré dokážu pomôcť pri liečbe rôznych ďalších zdravotných problémov, ako sú bolesti kĺbov a artritída. V neposlednom rade, ako už bolo spomenuté, tak môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu (LDL) a zvýšiť hladinu dobrého cholesterolu (HDL) v krvi.
Je ale dôležité si uvedomiť, že aj keď má táto škorica rad prospešných účinkov na zdravie, stále je nutné ju používať s mierou, pretože jej prebytok naopak môže mať na zdravie negatívny vplyv. Napospol sú ale škorica účinky pozitívne.
Cejlónska škorica v tehotenstve
Počas tehotenstva je lepšie sa vyhýbať konzumácii prílišného množstva liekov, vrátane Cejlónskej škorice. Je totiž možné, že by mohlo dôjsť k interakcii s liekmi, ktoré tehotné ženy užívajú, a mohlo by to mať negatívny vplyv na plod. Navyše niektoré jej zložky môžu byť pre plod toxické.
Nežiaduce účinky škorice cejlonskej
Cejlónska škorica môže spôsobovať nežiaduce účinky, ak sa užíva vo väčšom množstve alebo ak sa kombinuje s inými liekmi. Tieto účinky môžu zahŕňať:
- tráviace ťažkosti – môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, hnačku alebo bolesť brucha.
- alergické reakcie – Niektorí ľudia môžu byť alergickí na Cejlónsku škoricu, čo môže viesť ku kožným reakciám, ako je svrbenie, začervenanie alebo opuchy.
- zhoršenie funkcie pečene – Prílišná konzumácia môže spôsobiť zhoršenie funkcie pečene.
- znížená krvná zrážanlivosť – môže znižovať krvnú zrážanlivosť, čo môže byť nebezpečné pre ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.
Je dôležité brať do úvahy, že nežiaduce účinky sa môžu u jednotlivých ľudí líšiť, pričom závisí aj od množstva a spôsobu použitia.
-
Spln november 2024: Energia, ktorú si nesmiete nechať ujsť
Spln november 2024 prináša fascinujúci moment, keď Mesiac vstúpi do svojej úplnej fázy. Prečítajte si tradičné oslavy spojené s úplňkom.
-
Výhrevnosť paliva: Výhrevnosť dreva, uhlia, peliet a zemného plynu
Výhrevnosť palív je fascinujúca téma, ktorá má priamy vplyv na váš každodenný život. Dozviete sa, aká je výhrevnosť dreva, uhlia a iných palív.
-
Liek zvaný zázvor: Na čo je dobrý zázvor a čo lieči
Zázvor je korenie, ktoré si získalo popularitu na celom svete. Prečítajte si, na čo je dobrý zázvor a čo lieči.
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.