čo to je lobbing

Lobing: Čo to je lobovanie a ako ovplyvňuje politickú scénu

Slovo „lobing“ pochádza z anglického slova „lobby“, ktoré označuje miestnosť alebo predsieň v budovách, najmä v parlamentných alebo vládnych inštitúciách, kde sa ľudia mohli stretávať s politikmi a komunikovať s nimi svoje potreby a záujmy. 

V britskom parlamente a vo Washingtone, D.C., boli lobisti často videní, ako čakajú v týchto chodbách (lobby) a snažia sa presvedčiť zákonodarcov o svojich názoroch alebo návrhoch. Postupom času sa termín „lobing“ začal používať pre samotný proces ovplyvňovania politických rozhodnutí a zákonodarcov prostredníctvom týchto stretnutí a rokovaní.

Čo je to lobing?

Lobovanie je ovplyvňovanie politikov alebo politických strán s cieľom presadiť vlastné riešenie. Toto ovplyvňovanie spočíva v presviedčaní, argumentovaní a oboznámení verejných činiteľov s faktami, ktoré môžu zmeniť ich doterajší postoj či názor. Lobing je úplne legálny.

Príklad lobingu

Greenpeace lobovala spolu s ďalšími ekologickými organizáciami za to, aby Európska komisia schválila smernicu zakazujúcu niektoré jednorazové plastové výrobky, ako sú plastové slamky, príbory alebo taniere.

Greenpeace oslovovala europoslancov, organizovala akcie na zvýšenie povedomia verejnosti, na ktorých zbierali podpisy na petície, a predkladala dôkazy o tom, ako jednorazové plasty poškodzujú oceány a životné prostredie.

Výsledkom ich lobingu bolo prijatie zákona, ktorý zakazuje predaj niektorých jednorazových plastových výrobkov v Európe, ako sú slamky, príbory a podobne.

Ako sa lobuje

Lobovanie je dlhý proces. Lobisti si najprv stanovia ciele, potom sa zameriavajú na konkrétne osoby, ktoré by mohli v danej veci niečo reálne urobiť, a následne cez verejnosť vytvárajú tlak na daného politika rôznymi formami:

  • Petície – zhromažďovanie podpisov na vyjadrenie verejnej podpory alebo nesúhlasu
  • Eventy a akcie – konferencie, workshopy, verejné demonštrácie
  • Stretnutia s politikmi – osobné schôdzky a oficiálne rokovania
  • Otvorené listy – verejne adresované listy politikom či úradom
  • Spolupráca s médiami – tlačové konferencie, články, rozhovory
  • Koalície a partnerstvá – spolupráca s inými organizáciami

Lobovanie ako problém

Ide síce o legálnu činnosť, ale nie je tajomstvom, že v histórii sme ako spoločnosť narazili na situácie, keď bol politik podplatený a skorumpovaný, aby uprednostnil lobované riešenie. 

Všetky úplatky spojené s korupciou, zatajovaním informácií, zneužívaním neformálnych vzťahov, nátlakom a vyhrážaním, preháňaním alebo šírením falošných informácií či prekrúcaním verejného záujmu sú trestným činom a nejde o lobing! 

Zdroje: Justice.cz, Rekonstrukce štátu, Transparency

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *