„Easter eggs“ sú skryté vlastnosti, správy, vtipy alebo funkcie vložené do médií, ako sú filmy, videohry, softvér alebo knihy, ktoré nie sú okamžite zrejmé alebo ľahko náleziteľné. Môže ísť o rôzne bonusy či spojitosti.
Termín „easter eggs“ pochádza z anglického výrazu pre veľkonočné vajíčka, podľa odkazu na tradičné hľadanie skrytých veľkonočných vajíčok počas veľkonočných sviatkov. V kontexte médií a technológií sa „easter eggs“ týkajú úmyselne ukrytých prvkov, ktoré môžu byť odhalené špecifickými akciami alebo sekvenciami udalostí. Tieto skryté prvky sú často umiestnené tvorcami ako zábavné prekvapenie alebo ako pocta iným dielam či osobám.
Príklady easter eggs
Vo filme „Blade Runner 2049“ sa objaví mnoho skrytých odkazov na pôvodný film z roku 1982.
Vo svete počítačových hier je známy „easter egg“ v hre „Doom II“, kde sa hráč môže dostať do skrytej miestnosti s hlavou programátora hry Johna Romero.
V softvéri je možné ako „easter egg“ uviesť napríklad skrytú hru „Dino“ v prehliadači Google Chrome, ktorá sa spustí pri výpadku internetového pripojenia.
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.