Ako bude prebiehať zmena času 2024? Dohady o posune času nie sú žiadnou novinkou. Niektorí ľudia radi vstávajú relatívne za svetlá a iní majú radšej svetlo dlho do večera. Tieto dva tábory spolu neustále bojujú. Majú však spoločné jedno. Chcú za striedaním času urobiť hrubú čiaru. Je teda posun času 2024 posledným rokom, kedy je zmena času?
Čoskoro sa zase dočkáme zmeny času a tentoraz dopredu. Zmena času však robí veľké problémy mnohým ľuďom. Biorytmus je veľmi krehká záležitosť v ľudskom tele. Kedy sa bude posúvať čas? Ako vyzerala zmena času v histórii? Tiež sa dozviete, aký vplyv má zmena času na človeka a ako sme na tom so zrušením zmeny času.
Obsah článku
Kedy prebehne zmena času 2024?
Kedy sa mení čas? V marci poslednú nedeľu sa ručičky hodín posunú o hodinu vpred. Konkrétne o druhej ráno sa nám posunie čas na tri hodiny ráno. Tento rok pripadne zmena času na 31. marca.
Kedy sa mení letný čas 2024? Podobná situácia nastane aj v októbri, kedy sa čas posunie opäť však späť o jednu hodinu. Teda z troch hodín ráno sa stanú naspäť dve. Tento posun času má väčšina ľudí radšej, pretože sa vyspí o hodinu dlhšie. Táto zmena sa odohrá konkrétne 27. októbra tohto roku.
Zimný a letný čas
Zimný a letný čas je označenie pre striedanie času v našej krajine. To však nie je tak úplne pravda. Máme skôr normálny čas a letný čas. Bez striedania času by u nás platil tzv. zimný čas, ktorý zodpovedá nášmu časovému pásmu a zemepisnej dĺžke.
Hodinky si spolu so Slovenskom posúva aj väčšina európskych krajín. Rusko, Island, Bielorusko, niektoré nórske ostrovy a časti Grónska sú však výnimkou. Letný čas sa teda týka prevažne len krajín v miernom podnebnom pásme. V tropických častiach sveta sa dĺžka dňa tak nelíši. Posun času teda nie je potrebný, rovnako ako v polárnych oblastiach, kde noc trvá pol roka.
História a striedanie času
V slovenských krajinách sme sa prvýkrát so striedaním času stretli v rokoch 1915 a 1916. Následne počas druhej svetovej vojny, kedy trval od roku 1940 do roku 1949. V čase energetickej krízy sme sa s nami stretávali. dlhšiu dobu. Od roku 1996 sa Česká republika a Slovenskoi pripojily k zvyku striedania času ako väčšina Európskej únie.
Letný čas bol zavedený z dôvodu úspory elektriny. Túto tému riešili ľudia už v 19. a 20. storočí. Nápad bol však realizovaný až za druhej svetovej vojny. Boli sme medzi prvými krajinami, ktorí ako súčasť Rakúsko-Uhorska, na tento nápad pristúpili.
Vplyv striedania času na človeka
Striedanie času ovplyvňuje ľudský biorytmus. Chýbajúca hodina spôsobuje ako psychické, tak fyzické problémy. U niektorých ľudí sa prejavujú príznaky únavy, zhoršenie kvality spánku aj nevoľnosti. Ľudský organizmus sa potom dlho prispôsobuje novo nastaveným vnútorným hodinám.
V danom dni zmeny času sa pozorujú nárasty srdcových príhod a tiež dopravných nehôd.
Zrušenie posunu času
Väčšina krajín v EÚ diskutuje o zrušení času. Ľudia sa bohužiaľ nedokážu zhodnúť na tom aký čas by mal zostať. Pred koronavírusovou pandémiou už bol zákon takmer dojednaný, avšak pandémia všetko odložila. Letný čas pokračuje ďalej v tohtoročnom aj budúcom roku.
Letný čas bol zavedený z dôvodu úspory energií, avšak podľa prieskumov úspora nie je ani taká veľká. Zmena času sa vyplatí iba v období rovnodennosti, a to úspora energie tvorí iba 1 %.
Problematika zmeny času tvorí problémy v pracovných smenách. Keď sa mení letný čas na zimný, ľudia musia v práci zostať o hodinu dlhšie aj keď väčšinou hodinu nepracujú. Pri zmene zo zimného času je to na prospech zamestnancov. Tí môžu odísť o hodinu skôr.
Na nový systém času neprejdeme skôr ako v roku 2025.
Prečítajte si tiež: Štátne sviatky 2024: Kedy sa čo oslavuje a otváracia doba
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.