Vianočné tradície pomáhajú vytvárať vianočnú atmosféru a navodiť tú správnu sviatočnú náladu. Okrem toho sú tiež v mnohých prípadoch spojené aj s náboženskými a kultúrnymi význammi Vianoc. V neposlednom rade sa vianočné zvyky a tradície viažu aj s niekoľkými poverami. Aké tradície stojí za to udržiavať a čomu sa naopak počas vianočných sviatkov vyvarovať?
Obsah článku
Vianočné tradície a zvyky
Vianoce patria medzi najradostnejšie a obdobie roka. Sú spojené s bohatou paletou vianočných zvykov a tradícií, ktoré napĺňajú domovy teplým svetlom a príjemnou vianočnou atmosférou. Každá rodina, každá kultúra a každý kút sveta prinášajú svoje vlastné jedinečné rituály. Čo je typické pre Vianoce?
Vianočný stromček
V súčasnosti patrí medzi najvýraznejšie vianočné tradície, ktorá už neodmysliteľne patrí k Vianociam, je zdobenie vianočného stromčeka, ktorý dodáva Vianociam atmosféru a skrášľuje priestor. Ide pritom o prekvapivo relatívne nový zvyk, pretože prvý vianočný stromček bol k videniu v Prahe v roku 1812 blízko Stavovského divadla. Do domácností sa postupne začal dostávať počas 19. storočia, avšak až v 20. storočí sa stal plnohodnotnou súčasťou Vianoc. Podľa tradície je nutné stromček ozdobiť až na Štedrý deň a na vrch dať hviezdu. Tradíciou je pre veľa ľudí aj navštívenie adventných trhov alebo rozsvietenie vianočného stromu na námestiach.
Koledovanie
Naopak odvekým a ľudovým zvykom je koledovanie, ktoré je však v poslednej dobe trochu v ústraní, čo je ale škoda. Ide o zvyk, kedy poväčšine deti a mládež chodia na Štedrý večer od domu k domu a spievajú vianočné koledy, pričom za odmenu dostávajú sladkosti a maškrty.
Štedrovečerná večera
Vzhľadom k tomu, že Vianoce sú sviatok, kedy sa celá rodina zíde pri spoločnom stole, tak pochopiteľne medzi vianočné tradície patrí aj zloženie hostiny. Hlavnými hviezdami sú vo väčšine domácností mäsové pokrmy a ryby – bez kapra alebo rezňa si vie predstaviť Vianoce málokto. Súvisí to ale dosť s tým, že žijeme v dobe blahobytu, pretože predtým sa v tento deň za tradičné považovali polievky a pokrmy zo strukovín.
Imelo
Hlboko zakorenené je aj spojenie vianočných sviatkov a imelo. Vetvičky imelo sa najčastejšie zavesujú pod žiarovku na strop alebo na okraj dverí. Podľa povier má muž právo pobozkať akúkoľvek dievčinu pod konármi imelo. Najlepšie ale urobíte, keď imelo niekomu darujete, lebo len darované vetvičky imelo môžu prinášať šťastie.
Krájanie jablka
Medzi známe vianočné tradície patrí aj krájanie jablká. Ako sa krája jablko na Vianoce? Keď sa dojí štedrovečerné jedlo, tak české vianočné tradície velia rozkrojiť jablko nožom napoly. Ak je vo vnútri päťcípa hviezda so zdravými semienkami, potom budúci rok zažije domácnosť zdravia a šťastia.
Naopak, ak sa ukáže, že jadro je červivé alebo má tvar kríža, potom môže byť nadchádzajúci rok neúspešný. Je však možné sa takému osudu vyhnúť, pokiaľ si vyberiete veľké a na pohľad zdravé jablko.
Lodičky z orechov
Púšťanie lodičiek z orechov patrí medzi tradičné vianočné zvyky a tradície. Má svoje korene v niektorých častiach Európy, najmä v strednej a východnej Európe. Vnútri polovice škrupiny orecha je umiestnená sviečka. Škrupina je položená do vody v nádobe a sviečka zapálená. Táto tradícia by mala prezradiť, kto z prítomných sa v nasledujúcom roku vydá do sveta. Komu sa lodička z pôvodného miesta posunie ďaleko, bude v nasledujúcom roku cestovať ďaleko od domova. Komu zostane na podobnom mieste, bude sa zdržiavať v blízkosti domova.
Hádzanie črievičkou
Medzi vianočné tradície patrí aj hádzanie črievičkou. Táto tradícia by mala predpovedať, ktoré dievča sa vydá a odíde z rodného domu. Slobodné dievčatá sa postavia chrbtom ku vchodovým dverám a cez hlavu hodia črievičkou. Pokiaľ špička črievice po dopade na podlahu mieri k dverám, dievča sa vydá a odíde z domu. Dievča, ktoré črievica mieri do miestnosti, by si na ženícha mala ešte rok počkať.
Liatie olova
Vianočné liatie olova je tradičný zvyk spojený s predpovedaním budúcnosti na Štedrý deň. Táto tradícia je bežná v niektorých európskych krajinách, vrátane Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Holandska. Liatie olova môže byť vykonávané niekoľkými spôsobmi, ale všeobecne spočíva v roztavení malého kusu olova a následnom vliatí do vody, kde stuhne a vytvorí rôzne tvary. Interpretácia tvarov potom slúži ako základ na predpovedanie budúcich udalostí.
Vianočná polnočná omša
Vianočná polnočná omša je slávnostný kresťanský bohoslužobný obrad, ktorý sa koná v noci z 24. na 25. decembra. Táto omša slúži na oslavu narodenia Ježiša Krista a je jedným z vrcholných okamihov vianočných sviatkov. Omša zvyčajne začína okolo polnoci, symbolicky v okamihu, keď podľa kresťanskej tradície prichádza na svet Ježiš Kristus. Slúži sa v kostoloch a katedrálach, a môže sa zúčastniť celá komunita veriacich.
Aké vianočné tradície priniesú hojnosť a peniaze do domácnosti?
Existujú dve možnosti, ako si privolať počas Vianoc bohatstvo a hojnosť do budúceho roka, na ktoré myslí vianočné tradície a zvyky. Jednou z nich je zvyklosť, kedy sa do peňaženky dáva rybia šupina, aby vám pomohla pritiahnuť peniaze.
Druhá s tradícií vychádza z náboženských zvykov – konkrétne, keď sa budete celý Štedrý deň postiť, tj dobrovoľne nejesť a nepiť, tak sa vám večer môže zjaviť zlaté prasiatko, ktoré vám zaistí bohatý nový rok.
Čo sa nesmie na Vianoce?
Vianočné sviatky sú považované za slávnostnú udalosť, preto existuje aj celý rad vecí, ktoré v tieto dni rozhodne nerobiť. Proti duchu Vianoc je napríklad hádanie sa, používanie vulgarít či pitie veľkého množstva alkoholu. Rovnako tak by ste mali vzdať rešpekt spolusediacim pri vianočnom stole a rozhodne sa neobliecť nevhodne. Čo sa týka oblečenia, tak vhodné rozhodne nie je čierne oblečenie.
Ďalej je podľa povier zakázané robiť v tento deň domáce práce, šiť či pliesť, pretože všetky tieto činnosti môžu priniesť do domu smolu. Z rovnakého dôvodu by sa nemala krájať upečená vianočka pred štartom sviatkov. Rovnako muži by mali počas nich zabudnúť na lov.
Mohlo by vás zaujímať: List Ježiškovi: Čo si priať na Vianoce a ako si o to napísať
-
Ako doplniť bielkoviny bez tuku? Kde ich nájsť a ako ich zaradiť
Ako doplniť bielkoviny bez tuku je otázka, ktorú si kladie čoraz viac ľudí. Prečítajte si, ako zaradiť bielkoviny bez tuku do každodenného jedálnička.
-
Citáty o ľuďoch: 36 hlbokých, vtipných a sladkých citátov
Citáty o ľuďoch sú skvelým spôsobom, ako sa pozrieť na ľudskú povahu z rôznych uhlov pohľadu. V článku sa dozviete rôzne typy citátov o ľuďoch.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: kedy sa vyskytuje a aké sú riziká
Akrylamidy sú chemická látka, ktorá vzniká pri spracovaní potravín pri vysokej teplote. Prečítajte si, čo je akrylamid a ako sa tvorí v potravinách.
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.