Ako zazimovať muškáty

Ako zazimovať muškáty: Zazimovanie muškátov krok za krokom

Celé leto vám muškáty robili radosť a zdobili vaše okná či balkóny. Teraz je ten správny čas, aby ste sa o nich náležite postarali. Ak ich správne pripravíte na zimu, na jar opäť rozkvitnú a ozdobia váš domov. Viete, ako zazimovať muškáty na zimu? Ako ich správne ostrihať? A ako zaistiť, aby sa muškátom cez zimu darilo napríklad v pivnici?

Zazimovanie muškátov

Zazimovanie muškátov je veľmi dôležité. Ak by ste totiž kvety nechali vonku aj počas zimy, uhynuli by a vy by ste museli na jar vyraziť do záhradníctva pre úplne nové rastliny. Muškáty však môžete pripraviť na zimu a vďaka tomu nimi ozdobiť svoju záhradu aj nasledujúci rok. Ako zazimovať muškáty? Hlavne včas a správne. Ukážeme vám, aký je správny postup zazimovania muškátov krok za krokom.

Ako zazimovať muškáty na zimu?

Muškáty zazimujte ešte skôr, ako prídu prvé mrazíky. Vhodné je to urobiť s príchodom prvých chladných dní, teda zhruba v období októbra.

1. Zálievka a hnojenie

Už od začiatku jesene muškáty menej zalievajte a pripravujte ich na blížiace sa zazimovanie. Čím je teplota vonku nižšia, tým menej zálievky muškáty potrebujú. Na jeseň už muškáty rozhodne nehnojte. Nie je totiž žiaduce, aby sa v zime rozrastali a zbytočne sa rastom vyčerpávali. Potrebujú hlavne prežiť do jari.

Ako zazimovať muškáty na zimu?

2. Strihanie muškátov

Ako strihať muškáty na zimu? Zrežte tohtoročné výhony ostrými nožnicami vždy tesne nad kolienkom tak, aby si rastlina zachovala asi tretinu svojej veľkosti. Odstráňte všetky uschnuté kvety aj listy a preč dajte aj listy, ktoré sú žlté. Nakoniec rastlinu skontrolujte, aby ste sa ubezpečili, že nie je nakazená plesňou alebo že ju nenapadli škodcami. Ak máte doma postrek proti škodcom a plesniam, pokojne ho použite.

Na záver ešte prezrite hlinu. Pod kvetinou by nemali zostať uschnuté listy a iné rastlinné zvyšky, ktoré by mohli cez zimu zahnívať.

Tip pre vás: Všeobecne platí, že previsnuté muškáty potrebujú na jeseň viac zastrihnúť, tie vzpriamené môžete pokojne strihať až na jar.

3. Výber vhodného priestoru na zazimovanie

Muškáty na prezimovanie potrebujú teplotu asi medzi 6 až 10 °C. Umiestniť ich tak môžete napríklad do garáže, do zimnej záhrady alebo na panelákovú chodbu. V priestore, kam ich dáte, nesmie mrznúť a zároveň tam musí byť dostatok denného svetla.

Ako zazimovať muškáty v pivnici? Ak je vaša pivnica tmavá a bez denného svetla, nejde o vhodné miesto na zazimovanie muškátov. Rastliny potrebujú svetlo aj cez zimu. Pokiaľ ale má pivnica okienko, môžete muškáty umiestniť pred neho alebo ich dokonca pred okno zavesiť. Ako? Vyskúšajte trik našich babičiek. Vyberte muškáty z kvetináčov, a ich korene aj s hlinou zabaľte do novín. Noviny potom previažte povrázkom a rastliny zaveste hore nohami napríklad práve pred pivničné okienko. Na jar potom muškáty rozbaľte, na 24 hodín namočte do vody, aby natiahli vlhkosť, a vysaďte do kvetináčov.

Ako zazimovať muškáty

Starosť o muškáty v zime

Je hotovo. Zo svojho jesenného zoznamu si teraz konečne môžete odškrtnúť bod „muškáty zazimovania“, avšak uvedomiť by ste si mali, že vaša starosť o kvety zazimovaním rozhodne nekončí. Muškáty treba zalievať aj v zime. Ako veľmi? Tak, aby substrát nikdy nebol úplne suchý, väčšinou stačí tak raz až dvakrát za mesiac.Hnojiť rastliny cez zimu nemusíte, to urobte až na jar.Oplatí sa tiež pravidelná kontrola.Je totiž celkom možné, že ste mohli nejakých škodcov prehliadnuť.Jediná napadaná rastlina môže pokojne znamenať skazu pre všetky vaše muškáty .

Ak vám muškáty začali v zime rásť alebo sa dokonca chystajú kvitnúť, musíte ihneď zasiahnuť. Rastliny presuňte na chladnejšie miesto a kvety odstrihnite.

Tip pre vás: Muškáty sa nedajú pestovať donekonečna. Obvykle pekne vyzerajú asi tri sezóny, potom sa oplatí zaobstarať rastliny nové.

Prečítajte si aj ako na jesenné strihanie ruží.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *