Máte opuchnuté nohy a hľadáte účinné riešenie, ako s tým bojovať? Nemáte tušenie, čo spôsobuje vaše problémy a ako by ste ich mohli zmierniť? Rozhodne ale nemajte obavy, nie ste s týmto problémom sami. Opuchy nôh sú totiž častým problémom, ktorý môže byť spôsobený mnohými faktormi ako sú napríklad dlhodobé státie alebo naopak sedavá práca, nadváha, či hormonálne zmeny.
V tomto článku vám preto prinášame overené rady a tipy, ako zlepšiť cirkuláciu krvi a znížiť opuchy nôh. Čo teda zaručene pomáha? Všetky nižšie uvedené osvedčené postupy, ktoré si môžete vyskúšať doma a zlepšiť tak váš zdravotný stav.
Obsah článku
Čo spôsobuje opuchnuté nohy?
Ako už bolo naznačené, tak existuje značné množstvo možných príčin, ktoré môžu spôsobovať opuchy v oblasti nôh. Medzi najčastejšie príčiny opuchnutých nôh však patria tieto faktory:
- Nedostatok pohybu – ak máte sedavé zamestnanie alebo vediete spôsob života, ktorého súčasťou je málo pohybu, tak veľmi ľahko si môžete privodiť opuchy nôh.
- Nadmerné státie – státie po dlhú dobu dokáže spôsobovať hromadenie tekutín v nohách, ktoré následne spôsobuje opuch.
- Nadmerné užívanie soli – príliš veľa soli v jedle môže viesť k zadržiavaniu tekutín v tele, čo tiež môže spôsobiť opuchy nôh.
- Hormonálne zmeny – počas tehotenstva alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa môžu objaviť opuchy nôh, ide o veľmi častý sprievodný efekt hormonálnej nerovnováhy.
- Poranenia – úrazy ako sú napríklad vykĺbenie členku, modriny a zlomeniny, môžu tiež zapríčiniť opuchy v oblasti dolných končatín.
- Zdravotné problémy – niektoré zdravotné problémy ako sú srdcové choroby, obličkové problémy a diabetes, dokážu mať tiež neblahý vplyv na zdravie nôh a tvorbu opuchov.
Čo mám robiť, keď mám opuchnuté nohy?
Radi by ste sa dozvedeli niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť opuchy? V tom prípade ste tu správne.
- Začať môžete napríklad tým, že zdvihnete na dlhšiu dobu nohy – pokiaľ je to teda možné, tak položte nohy na vyvýšené miesto, aby sa zlepšil krvný obeh v dolnej polovici tela.
- Začať môžete napríklad tým, že zdvihnete na dlhšiu dobu nohy – pokiaľ je to teda možné, tak položte nohy na vyvýšené miesto, aby sa zlepšil krvný obeh v dolnej polovici tela.
- Stávkou na istotu sú potom kompresné pančuchy (prípadne elastický obväz), ktoré majú blahodarný vplyv na prietok krvi.
- Aby ste miernili opuchy alebo im predchádzali, tak obmedzte príjem soli a pridajte viac potravín obsahujúcich draslík do svojej stravy. Zároveň pite viac vody – uistite sa, že pijete dostatok vody, aby sa zabránilo dehydratácii a nutnosti hromadenia vody v tele.
- V neposlednom rade sa vyhnite dlhodobému státiu alebo sedeniu – pri sedavej práci sa pravidelne zdvíhajte a dávajte si krátke prechádzky.
Ak sú opuchy spôsobené zdravotným problémom, napríklad v dôsledku srdcovej choroby alebo problémy s obličkami, bude najlepším riešením navštíviť lekára. Iba lekár totiž môže posúdiť vaše príznaky a odporučiť ďalšiu liečbu, prípadne vás poslať na testy.
Opuchnuté členky – Čo o nich potrebujete vedieť?
Sú opuchy členkov mäkké, alebo tvrdé? Rozlíšenie medzi mäkkým a tvrdým opuchom môže byť užitočné pri posudzovaní povahy opuchu členkov a pri určovaní jeho príčiny. Všeobecne platí, že mäkký opuch, ktorý je častejší, je spôsobený prítomnosťou tekutiny, ako sú krv alebo lymfa. Zatiaľ čo tvrdý opuch býva spôsobený prítomnosťou tkaniva, ako sú svaly alebo kosti. Pokiaľ ide o členky, mäkký opuch môže byť spôsobený napríklad narušením ciev, zápalom alebo zadržiavaním tekutín v tele. Oproti tomu tvrdý opuch môže byť spôsobený napríklad narušením kostí alebo svalov v oblasti členka.
Ako dlho môžete očakávať, že budete mať opuchnuté nohy pri členkoch? Trvanie opuchnutých členkov sa môže líšiť v závislosti od príčiny opuchu. Niekedy sa opuchy môžu vyvinúť v priebehu niekoľkých hodín alebo dní a zase samy spľasknúť, zatiaľ čo inokedy môžu byť príznakom vážnejších zdravotných komplikácií a môžu trvať dlhšie.
Ako sa vyvarovať opuchu nôh?
Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete vyvarovať problémom s opuchnutými nohami. Niektoré z nich sú:
- Pohybujte sa: Pohyb a cvičenie môžu pomôcť zlepšiť prietok krvi v nohách a zabrániť hromadeniu tekutín.
- Sledujte svoju váhu: Prebytočná váha môže spôsobiť zvýšený tlak na nohy a znížiť prietok krvi. Snažte sa udržiavať zdravú váhu.
- Vyhnite sa dlhodobému sedeniu alebo státiu: Ak musíte sedieť alebo stáť po dlhú dobu, skúste si pravidelne pretiahnuť nohy a robiť malé prestávky na chôdzi.
- Nosíte podporné pančuchy: Podporné pančuchy môžu pomôcť zlepšiť prietok krvi v nohách a znížiť riziko opuchnutých nôh.
-
Ako doplniť bielkoviny bez tuku? Kde ich nájsť a ako ich zaradiť
Ako doplniť bielkoviny bez tuku je otázka, ktorú si kladie čoraz viac ľudí. Prečítajte si, ako zaradiť bielkoviny bez tuku do každodenného jedálnička.
-
Citáty o ľuďoch: 36 hlbokých, vtipných a sladkých citátov
Citáty o ľuďoch sú skvelým spôsobom, ako sa pozrieť na ľudskú povahu z rôznych uhlov pohľadu. V článku sa dozviete rôzne typy citátov o ľuďoch.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: kedy sa vyskytuje a aké sú riziká
Akrylamidy sú chemická látka, ktorá vzniká pri spracovaní potravín pri vysokej teplote. Prečítajte si, čo je akrylamid a ako sa tvorí v potravinách.
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.