Zvýšená hladina cukru v krvi, odborne hyperglykémia, nemusí sprevádzať len život diabetikov, ale aj osôb, ktoré cukrovkou netrpia. Môže ísť o jednorazový výkyv, ale aj o stav, ktorý trvá dlho a bez zmeny životného štýlu, prípadne aj lekárskeho zásahu, môže viesť k trvalému poškodeniu zdravia. Pokiaľ máte vysokú hladinu cukru v krvi a hľadáte prirodzené spôsoby, ako ju znížiť, vyskúšajte naše babské rady na zníženie cukru obsahujúce 8 účinných tipov!
Obsah článku
Normálna hladina cukru v krvi
Ak máte obavy, že je vaša hladina cukru v krvi zvýšená a rozhodli ste sa jeho úroveň pravidelne kontrolovať, berte do úvahy, že nejde o hodnotu, ktorá by bola stále rovnaká. Hladina cukru v krvi sa dá merať ako na lačno, tak po jedle. Je však dôležité si vždy zapisovať, ktorý variant merania to bol a porovnávať medzi sebou iba údaje z rovnakých typov meraní.
U zdravého človeka je hladina cukru v krvi nasledovná:
Glykémia | Na lačno | Po jedle |
normálna | 3,9 až 5,5 mmol/l | menej ako 7,5 mmol/l |
zvýšená | 5,6 až 7,0 mmol/l | 7,6 až 11,0 mmol/l |
vysoká riziková | viac ako 7,1 mmol/l | viac ako 11,1 mmol/l |
Pre meranie je tiež dôležité, či sa jedná o meranie laboratórnej z žilovej krvi, alebo domáce meranie glukomerom z kvapky krvi. Rozdiel v hodnotách totiž môže byť až 15 %.
Prečo je hladina cukru v krvi vysoká?
K zvýšenému cukru v krvi najčastejšie vedie nevhodný životný štýl, teda hlavne vysoký podiel cukrov a sacharidov v strave, ktorú jeme, nedostatok pohybu, stres a nedostatok spánku. Ďalším dôvodom môžu byť niektoré lieky, napríklad kortikoidy alebo hormonálna antikoncepcia, alebo aj niektoré ochorenia, ako sú zápaly pankreasu alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy. Pokiaľ vaša zvýšená hladina cukru v krvi nie je jednorazovým výkyvom a nereaguje ani na zmenu stravy, navštívte radšej lekára.
Okamžité zníženie hladiny cukru v krvi
Ak je vaša hladina cukru v krvi vysoká a chcete ju rýchlo znížiť, existujú niektoré účinné stratégie, ktoré môžete vyskúšať. Patrí medzi ne fyzická aktivita, zníženie konzumácie sladkých potravín a nápojov, ktoré môžu rýchlo zvyšovať hladinu cukru v krvi, pitie veľkého množstva vody a požitie potravín s liečivými účinkami. Tými sú napríklad cejlonská škorica, horčičné semienko či ovsené vločky.
Bábske rady na zníženie cukru v krvi
Babské rady na zníženie cukru sú tradičné tipy a triky, ktoré používali už naše babičky. Hoci nie sú podložené vedeckými dôkazmi a nemajú nahradiť odbornú lekársku radu, môžete ich zvážiť ako doplnok k správnemu životnému štýlu a strave.
Je dôležité si uvedomiť, že každý človek je jedinečný a reaguje odlišne na rôzne metódy ovplyvňovania hladiny cukru v krvi. Ak máte diagnostikovanú cukrovku alebo potrebujete aktívne sledovať hladinu cukru v krvi, je najlepšie sa poradiť s odborníkom na výživu alebo lekárom.
Tip prvý – Dávajte pozor na to, čo jete
Na každej balenej potravine nájdete tabuľku, ktorá uvádza obsah sacharidov a cukrov na 100 g. Pri ovocí, pečive a ďalších potravinách, ktoré kupujete na váhu, si buď zloženie môžete vyžiadať u obsluhy, alebo si nájsť ich hodnoty na internete. Rýchlo zistíte, že sacharidy sú skoro vo všetkom a cukry v mnohých potravinách, kde by ste ich ani nečakali.
Zdravý človek by sacharidov nemal skonzumovať viac ako polovicu svojho denného energetického príjmu, u cukrov maximálne 10 %. Orientačne sa uvádza, že cukrov by nemalo byť viac ako 50 g denne (u mužov trochu viac). Napríklad nevinne vyzerajúci biely jogurt má okolo 3,5 g cukru na 100 g jogurtu, cukor je aj v mlieku, vajciach a ďalších potravinách.
Tip druhý – Vyberajte si
Dávajte prednosť tmavému a celozrnnému pečivu pred svetlým, zlaďte umiernene hlavne medom alebo čakankovým sirupom a obmedzte biely cukor. Pozor tiež na ovocie, niektoré je z hľadiska obsahu cukru nevhodné. Existuje aj ovocie, ktoré vám
Ktoré ovocie znižuje hladinu cukru v krvi? Existuje niekoľko druhov ovocia, ktoré sú známe pre svoje schopnosti znižovať hladinu cukru v krvi. Patria medzi ne napríklad nasledujúce: jahody, čučoriedky, maliny, avokádo, grep, hrušky a marhule.
Tip tretí – Hýbte sa
Pravidelný pohyb a ideálne na čerstvom vzduchu vám tiež prospeje. Ale nenúťte sa do ničoho, čo nechcete. Lepšia je každodenná hodinová pohodová prechádzka ako raz týždenne dve hodiny s trénerom vo fitku, keď vás to vôbec nebaví.
Tip štvrtý – Bez stresu as dostatkom spánku
Skúste sa prestať nervovať kvôli veciam, ktoré neviete zmeniť. Nesnažte sa byť dokonalí, radšej dajte prednosť dostatku odpočinku a kvalitnému spánku. Stres je častou príčinou vysokého príjmu cukru zo sladkostí a ďalších nezdravých potravín.
Tip piaty – Zázračná škorica
Voňavá škorica je výborným zdrojom vlákniny a má dobrý vplyv na hladinu cukru v krvi. 1 lyžička mletej škorice (asi 3 g) obsahuje 0,83 g sacharidov, žiadny cukor a 1,6 g vlákniny a každodenná konzumácia práve tej jednej lyžičky môže až o 30 % znížiť množstvo cukru v krvi.
Tip šiesty – Šošovka a ďalšie strukoviny
Pravidelné zaraďovanie strukovín do jedálnička stabilizuje hladinu cukru v krvi a má aj ďalšie pozitívne účinky na zdravie. Nemusia to byť iba tradičné recepty. Čo tak šošovkový alebo cícerový šalát?
Tip siedmy – Jablčný ocot
Ako znížiť cukor v krvi? Skúste jablkový ocot! Konzumujte asi o 2 až 3 lyžičky denne, ktoré môžete vypiť s vodou, alebo si z octu urobiť zálievku na šalát. Maximálna denná dávka by nemala prekročiť 30 ml.
Tip ôsmy – Zdravé črevá
Do svojej stravy zaraďte pravidelne potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na fungovanie čriev. Jogurty, kefíry, cmar, ale aj kyslá kapusta a ďalšia kyslá zelenina prospejú nielen vášmu zažívaniu, ale aj hladine cukru v krvi.
-
Ako doplniť bielkoviny bez tuku? Kde ich nájsť a ako ich zaradiť
Ako doplniť bielkoviny bez tuku je otázka, ktorú si kladie čoraz viac ľudí. Prečítajte si, ako zaradiť bielkoviny bez tuku do každodenného jedálnička.
-
Citáty o ľuďoch: 36 hlbokých, vtipných a sladkých citátov
Citáty o ľuďoch sú skvelým spôsobom, ako sa pozrieť na ľudskú povahu z rôznych uhlov pohľadu. V článku sa dozviete rôzne typy citátov o ľuďoch.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: kedy sa vyskytuje a aké sú riziká
Akrylamidy sú chemická látka, ktorá vzniká pri spracovaní potravín pri vysokej teplote. Prečítajte si, čo je akrylamid a ako sa tvorí v potravinách.
Iveta Soukalová pracuje ako webár a SEO špecialista. Tvoria weby a stará sa o ich obsah a kvalitu. Miluje knihy a rada precvičuje svoju slovnú zásobu a znalosti písaním rôznych textov.