Prečo je výhodné si vyrobiť vlastný kompostér alebo vermikompostér? Neoddeliteľnou súčasťou záhrady je aj biologický odpad z nej. Nie vždy odpad musí byť neužitočný. Odpad z našej záhrady môže byť veľmi výživný a výhodný na ďalšie použitie. Poradíme si s ním napríklad práve vytvorením kompostéra. V tomto článku si popíšeme, ako si vyrobiť kompostér z dreva, ale aj si výrobu vermikompostéra z boxov.
Obsah článku
Základné druhy kompostérov
Záhradný kompostér
Záhradný kompostér je konštrukcia, slúžiaca na zrenie väčšieho množstva bioodpadu, preto sa hodí napr. na záhradu. Kompostovaním získame kvalitné hnojivo. Vďaka nemu vrátime do pôdy živiny a zlepšíme jej vlastnosti.
Vermikompostér
Vermikompostér je nádoba určená na domáce kompostovanie kuchynského bioodpadu pomocou špeciálnych dážďoviek. Možno ju použiť v domácnostiach, na pracoviskách alebo aj v školských triedach.
Ako vyrobiť záhradný drevený kompostér
Materiál
- Drevené hranoly
- Drevené dosky
- Spojovací materiál (skrutky, klince, tzv. L-profily)
Náradie
- Pílka
- Meter
- Kladivo
- skrutkovač, poprípade vŕtačka
- Gróby
Ako prvý krok musíme na našej záhrade vybrať vhodné miesto, kam kompostér umiestniť. Následne miesto upratáme napr. posekáme trávu či odstránime väčšie kamene.
Musíme si tiež zvoliť veľkosť kompostéra podľa veľkosti svojej záhrady. Zvážime aj množstvo svojho vyprodukovaného bioodpadu. Budeme ho stavať bez dna, aby bol kompost v priamom kontakte s pôdou. Pôdne organizmy by teda mali mať k voľný vstup do kompostovanej hmoty.
Z hranolov pripravíme stojky, ktorým zrežeme konce do špičky, aby sa dali zatĺcť priamo do zeme. Potom si pripravíme dosky na vhodnú dĺžku, podľa zvolených rozmerov kompostéra.
Teraz prichádza na rad zostaviť drevo v jeden celok. K&hranolom pripevníme dosky. Medzi doskami nechávame aspoň centimetrový rozostup, aby kompost mohol vetrať a proces rozkladu tak prebiehal rýchlejšie.
Keď máme hotovú jednu časť (dva hranoly a na ne privŕtané dosky), tak to isté ešte raz zopakujeme. Potom tieto dve časti spojíme k sebe ďalšími doskami. Vo výsledku by sme mali mať takú ohrádku. Jednoduchý kompostér máme hotový a smelo môžeme začať s kompostovaním.
Jednoduchšou alternatívou na vybudovanie záhradného kompostéra je použitie paliet, kde už máme základ hotový, len ich spojíme k sebe do ohrádky.
Ako vyrobiť vermikompostér
Hotový vyrobený vermikompostér vyzerá veľmi jednoducho. Skladá sa z troch vekom opatrených vedierok alebo boxov postavených na sebe.
Vnútro boxov sú navzájom prepojené. Vrchné dva boxy majú dierované dno a spodné dva veko. V stredovej časti potom prebieha životaplný proces, pretože práve do neho vložíme natrhaný papier a svoju prvú násadu dážďoviek ako základ vermikompostéra. Do stredového vedra preto tiež prikrmujeme, teda v podstate odkladáme biologický odpad z kuchyne, použité čajové vrecká, občas aj kúsok kartónu. Odpad živočíšneho pôdy do vermikompostéra nepatrí.
Do spodného boxu odkvapkáva tekutá časť dážďoviek výroby, medzi ľuďmi sa jej hovorí dážďovkový čaj. Vrchný box je v podstate záložný. Použijeme ho až vo chvíli, keď bude stredový box plný a my budeme musieť začať odkladať odpad do hornej nádoby. Dážďami si dierkami do ďalšieho poschodia prelezú za potravou samé. Akonáhle budeme mať v hornej nádobe cca dva až tri centimetre čierneho kompostu (dážďovky budú už určite prelezené do horného boxu), môžeme stredový box s kompostom odobrať a jeho obsah využiť.
Budeme potrebovať:
- 3 vedierka alebo boxy
- Vŕtačka
- Ostrý nôž alebo nožnice
- Kalifornské dážďovky
- Natrhaný papier
- Veľa domáceho bioodpadu
Pri výrobe začnime spodným boxom, do veka vyrežeme veľký okrúhly/hranatý otvor. Tým vytvoríme rám spodného veka. Pomocou tmelu ho prilepíme na dno ďalšieho vedra v poradí. Tmel tiež spoj zaizoluje, aby vlhkosť z vermikompostéra nešla von.
Potom dno prostredného boxu pomocou vŕtačky opatríte otvormi, ktorými bude pretekať dážďoviek čaj do spodného boxu. Podľa potreby potom budeme túto tekutinu odlievať a môžeme ju použiť ako tekuté hnojivo napr. na zalievanie kvetov.
Potom úplne rovnako postupujeme pri spájaní veka prostrednej nádoby a dna vrchného boxu. Dôležité je zaistiť prívod vzduchu z hornej nádoby. Potom už stačí pri prederaviť veko a máme hotovo. Už len stačí to dážďovkám pekne vybaviť a nakŕmiť ich.
Skúste si vyrobiť aj svoj vyvýšený záhon.
-
Ako doplniť bielkoviny bez tuku? Kde ich nájsť a ako ich zaradiť
Ako doplniť bielkoviny bez tuku je otázka, ktorú si kladie čoraz viac ľudí. Prečítajte si, ako zaradiť bielkoviny bez tuku do každodenného jedálnička.
-
Citáty o ľuďoch: 36 hlbokých, vtipných a sladkých citátov
Citáty o ľuďoch sú skvelým spôsobom, ako sa pozrieť na ľudskú povahu z rôznych uhlov pohľadu. V článku sa dozviete rôzne typy citátov o ľuďoch.
-
Nebezpečný akrylamid v potravinách: kedy sa vyskytuje a aké sú riziká
Akrylamidy sú chemická látka, ktorá vzniká pri spracovaní potravín pri vysokej teplote. Prečítajte si, čo je akrylamid a ako sa tvorí v potravinách.
Markéta Soukalová je študentka architektúry so záujmom o literatúru a umenie. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy a snaží sa zdokonaľovať vo svojom vlastnom písaní. Copywritingom sa zaoberá druhým rokom a písanie sa stalo jej koníčkom.